Diety służbowe w 2023 po nowemu

Od 1 stycznia 2023 roku zmieniają się wysokość diet w podróżach służbowych. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku podróży krajowych dieta będzie wynosić 45 zł za dobę.

Diety służbowe w 2023 po nowemu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 grudnia 2022

Co to jest dieta?

Dieta wypłacana jest pracownikowi, który przebywa w podróży krajowej. Ma pokryć koszty wyżywienia związane właśnie z przebywaniem w podróży służbowej. Od 1 stycznia 2023 roku wyniesie 45 zł za dobę podróży. Zmieniają się też diety w podróżach zagranicznych. Limit diet dla podróży w konkretnym kraju określony jest w specjalnym załączniku do ministerialnego.

Stawki diet określane są na mocy rozporządzenia. Należą się pracownikowi, który jest zatrudniony w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Przeznaczona jest „na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 45 zł za dobę podróży". Przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku ale jeśli podróż służbowa rozpocznie się jeszcze w 2022 to diety za czas przed 2023 trzeba rozliczyć według obecnych zasad, czyli według stawki 38 zł za dobę. W związku ze zwiększeniem wysokości diety, zmianie ulegną również stawki na pokrycie kosztów przejazdu środkami komunikacji lokalnej oraz ryczałt za nocleg. I tak w przypadku podróży krajowej, 20 proc. ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 9 zł, a ryczałt za nocleg, stanowiący 150 proc diety — 67,50 zł.

Żeby dieta była wypłacona, trzeba potwierdzić wydatki rachunkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!