PIP zwiększy liczbę kontroli

Państwowa Inspekcja Pracy w planie działań na 2023 zapowiada znaczący wzrost liczby kontroli. Wszystko w związku ze zmianami w prawie pracy

PIP zwiększy liczbę kontroli
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 grudnia 2022

PIP czyli Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła właśnie plan działań na cały 2023 rok. Inspekcja zapowiada zwiększenie liczby kontroli do 60 tys. Działania, również prewencyjno-promocyjne mają objąć co najmniej 35 tys. podmiotów.

Kontrola PIP

W przyszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ma przede wszystkim skupić się na kontroli firm budowlanych. Drugi element to „kontrola zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy”. Trzeci element to "wzmożony nadzór nad zakładami pracy, gdzie istnieje szczególnie duże ryzyko zawodowe w związku z wysokimi przekroczeniami norm czynników szkodliwych dla zdrowia oraz wysokimi wskaźnikami wypadkowości".

Inspektorzy PIP będą mieli też mieli nowe zadania związane z ustawą o emeryturach pomostowych.

„Wskutek nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych organ ten będzie miał obowiązek zawieszenia postępowania w sprawie emerytury pomostowej, gdy będzie prowadzone postępowanie w sprawie kontroli wykazu stanowisk pracy lub ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze (pod warunkiem że postępowanie prowadzone przez inspektora pracy będzie mogło wpłynąć na ustalenie prawa do emerytury pomostowej)", czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Pracy.

Sporo pracy inspektorzy będą też mieli w związku ze zmianami dotyczącymi pracy zdalnej. PIP sprawdzi jak pracodawcy respektują nowe przepisy. Wciąż kontrolowane będzie przestrzeganie ograniczeń handlu w niedziele i święta.

Co najczęściej kontroluje PIP?

Zdecydowanie najwięcej kontroli dotyczy wynagrodzeń. Na ten element pojawia się bowiem najwięcej skarg. PIP będzie też sprawdzała czy przedsiębiorcy nie nadużywają podpisywania umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę. W tym zakresie ma być przeprowadzonych 8 tys. kontroli.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!