Dni wolne od pracy w 2023. Zaplanuj urlop

W wielu firmach początek stycznia to czas, kiedy wypełniane są plany urlopowe. Jeśli w danym przedsiębiorstwie nie istnieje taki obowiązek — dobrym pomysłem jest samodzielne zaplanowanie dni wolnych (i uzyskanie zgody pracodawcy), przygotowanie tras podróży, opłacenie noclegów czy zakupienie biletów (np. na samolot), wejściówek. Pozwoli to zachować większą kontrolę, uniknąć braku miejsc, a także uzyskać oszczędności pieniężne.

Dni wolne od pracy w 2023. Zaplanuj urlop
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 stycznia 2023

Jakie dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku?

W Polsce dni ustawowo wolne od pracy wypadają w święta państwowe oraz kościelne. 

Za święto wypadające w dniach poniedziałek — sobota obowiązkiem pracodawcy jest wyznaczenie innego dnia wolnego od pracy w danym okresie rozliczeniowym. Może to nastąpić w wybranym przez niego terminie lub po konsultacji z pracownikiem (warto jednak zaznaczyć, że takie postępowanie jest dobrowolne).

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli święto wypada w niedzielę: wtedy niestety nie ma możliwości odbioru dnia wolnego w innym terminie.

Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Michał Górecki

W roku 2023 dni ustawowo wolne od pracy to:

  • 1 stycznia (niedziela) — Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) — Święto Objawienia Pańskiego, Trzech Króli
  • 9 kwietnia (niedziela) — (Wielkanoc)
  • 10 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (poniedziałek) — Święto Pracy
  • 3 maja (środa) — Święto Konstytucji 3 Maja
  • 28 maja (niedziela) — Zesłanie Ducha Świętego
  • 5 czerwca (czwartek) — Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (środa) — Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) — Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie
  • 26 grudnia (wtorek) Boże Narodzenie (drugi dzień)

Jak widać — na liście dni ustawowo wolnych od pracy znalazło się kilka wypadających w niedzielę. Nie będzie możliwości odbioru wolnego za: Nowy Rok, pierwszy dzień świąt Wielkanocnych (9 kwietnia) oraz Uroczystość Zesłania Ducha Świętego nazywaną również Zielonymi Świątkami. 

Kiedy wziąć urlop, by wypoczynek był dłuższy?

Każdemu potrzebny jest odpoczynek, spędzenie czasu z rodziną, znalezienie chwil, które pozwalają na zadbanie o siebie.

Jak to zrobić? Czasem wystarczy wziąć dodatkowo jeden lub dwa dni urlopu, by móc się cieszyć dłuższym odpoczynkiem. Takie rozwiązanie jest popularne, zwłaszcza w miesiącach wiosenno — letnich. Wyjazd poza miejsce zamieszkania pozwala na naładowanie akumulatorów, nabranie sił, by móc podejmować dalsze wyzwania zawodowe.

Czy można zmienić plan urlopów?Czy można zmienić plan urlopów?Michał Górecki

W tym roku jest niewiele takich okazji — część świąt, dni ustawowo wolnych od pracy wypada w środku tygodnia. Jednak nie oznacza to, że nie ma takiej możliwości!

Biorąc urlop 6 czerwca, w piątek wypadający po Bożym Ciele będą aż cztery dni wolne. Można także zaplanować wolne w poniedziałek 14 sierpnia — również wtedy odpoczynek wyniesie 4 dni. Trochę inaczej ma się sprawa z weekendem majowym. 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak wiele firm podejmuje decyzję o udzieleniu pracownikom urlopu (na przykład w ramach odbioru dnia wolnego za święto wypadające w tygodniu). Jeśli dodane zostaną dwa dni z puli urlopu rocznego — można będzie cieszyć się aż 9 dniami wolnymi!

Stworzenie planu pracy w przedsiębiorstwie w styczniu pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której w jednym terminie kilka osób zechce wykorzystać urlop.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!