Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi ją wykonywać zgodnie z czasem pracy określonym w kodeksie pracy.

Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 maja 2020

Artykuł 129 par. 1 kodeksu pracy mówi, ze czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Oczywiście wiele zależy od rodzaju czasu pracy, który jest wdrożony w firmie. Jeśli np. ustalono równoważny czas pracy, pracownik może pracować 12, 16, a nawet 24 godziny na dobę. Najważniejsze, by nie przekraczać normy 5 dni pracujących w tygodniu. Dlatego najczęściej pracuje się od poniedziałku do piątku. Niedziela jest ustawowo wolna od pracy. Oczywiście możliwa jest praca w niedzielę, jeśli uzasadnia to charakter pracy, np. praca w szpitalu czy na stacji benzynowej. A co z sobotą? Ta jest wolna, jeśli pracujemy od poniedziałku do piątku. Ale i tu istnieją wyjątki. Prawo przewiduje, że możliwa jest praca w sobotę albo dzień ustawowo wolny, jeśli zachodzą ku temu odpowiednie przesłanki.

CZYTAJ TEŻKiedy można zmienić warunki kredytu?

Czy praca w sobotę jest dopuszczalna?

Jeśli pracownik pracuje według pięciodniowego tygodnia pracy, od poniedziałku do piątku i dodatkową swoje obowiązki wykonuje w sobotę, to jest to praca ponad normy czasu pracy i jest pracą w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych możliwa jest w sytuacji, kiedy trzeba przeprowadzić akcję ratowniczą albo usunąć awarię. Jeśli więc w danym zakładzie sobota jest dniem wolnym od pracy, to można pracownikowi nakazać pracę w takim dniu jedynie w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy. Musi to być spowodowane nieoczekiwanymi okolicznościami. Zawsze jednak za pracę w takiej sytuacji należy się rekompensata.

Oddawanie dnia wolnego za sobotę

Za pracę w sobotę pracownik musi otrzymać dzień wolny i to do końca okresu rozliczeniowego. Zgodnie z prawem pracy nie ma możliwości, żeby zrekompensować pracownikowi to w inny sposób. Nie można więc wypłacić wyższej pensji, dodatku za nadgodziny. Jedyną możliwą rekompensatą jest dzień wolny od pracy. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w takim wypadku należy się tylko w jednej sytuacji. Gdy przed końcem okresu rozliczeniowego rozwiązano stosunek pracy z pracownikiem.

CZYTAJ TEŻ Czy otrzymam zwrot kosztów za płatne zajęcia dziecka w związku pandemią koronawirusa?

Czy pracownik może odmówić pracy w sobotę?

Praca w sobotę lub dzień wolny od pracy możliwa jest tylko w sytuacji nieprzewidzianej (awaryjnej), która jest „szczególną potrzebą pracodawcy”. Warto pamiętać, że pracownik nie jest uprawniony do tego by weryfikować, czy faktycznie praca w sobotę jest uzasadniona czy nie. Jeśli traktuje się to jako godziny nadliczbowe, to pracownik nie może odmówić pracy w ten dzień. Jeśli nie zgodzi się na pracę w sobotę to może to skutkować pociągnięciem pracownika do odpowiedzialności porządkowej. Może to być kara upomnienia lub nagany, a także rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeśli jednak pracownik uważa, że pracodawca nadużywa możliwości zlecania pracy w taki dzień, to może zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy, by ta skontrolowała pracodawcę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!