Jakie prawa ma ratownik medyczny?

Choć zawód ratownika medycznego niewielu traktuje z należytym szacunkiem, to warto zdać sobie sprawę, że jest to praca bardzo odpowiedzialna. Jakie prawa ma ratownik medyczny? Co może robić?

Jakie prawa ma ratownik medyczny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 maja 2020

Zasady pracy ratownika określone są w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym. Podstawowym zadaniem jest udzielanie pomocy medycznej. Jeśli osoba ma uprawnienia ratownika medycznego może samodzielnie:

- ocenić miejsce zdarzenia pod kątem zagrożeń

- ocenić stan pacjenta

- ułożyć pacjenta w pozycji odpowiedniej do stanu i odniesionych obrażeń

- wykonać defibrylację

- wykonać intubację

- wykonać i ocenić zapis EKG

- podawać leki

- tamować krwawienie zewnętrzne

- posługiwać się sprzętem ochrony osobistej (czyli aparatami oddechowymi, ubraniami ochronnymi), a także sprzętem medycznym (czyli np. aparatami i urządzeniami do unieruchomienia oraz transportu chorych)

- wykonywać czynności ratunkowe na zlecenie lekarza

- udzielać wsparcia psychicznego osobie poszkodowanej

- edukować prozdrowotnie

- unieruchomić złamanie

- unieruchomić kręgosłup

- przyjąć poród

CZYTAJ TEŻDane osobowe dziecka w sieci. Jak się zabezpieczyć?

Gdzie pracuje ratownik?

Ratownicy mogą prowadzić akcje w różnych sytuacjach. Możemy więc wyróżnić np. ratownictwo wodne, górnicze, górskie i morskie.

Ratownik medyczny może podać 41 leków. Ich spis podany jest w rozporządzeniu. Są tam też określone czynności, które ratownik wykonuje pod nadzorem lekarza. Chodzi tu np. o zakładanie sondy żołądkowej czy cewnikowanie.

Jak zdobywa się uprawnienia ratownika?

Aby zostać ratownikiem medycznym trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych i mieć dobry stan zdrowia. Konieczna jest też znajomość języka polskiego w sposób umożliwiający pełnienie obowiązków.

Ratownicy pracują najczęściej w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w straży pożarnej, czy firmach, które świadczą przewozy medyczne. Dodatkowo pracują też podczas wydarzeń sportowych i przy imprezach masowych.

CZYTAJ TEŻDostaniesz 1000 zł na wakacje. O ile pracodawca „się dorzuci”. Kto dostanie bon turystyczny?

Ratownik medyczny musi ukończyć kierunkowe studia wyższe lub szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej. Musi zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego (tzw. PERM). Na studiach są między innymi takie przedmioty jak: choroby zakaźne, położnictwo, toksykologia, medyczne czynności ratunkowe, a także anatomia czy intensywna terapia.

Można też skończyć 6-letnie studia lekarskie, a potem odbyć staż i tzw. specjalizację z dziedziny medycyny ratunkowej. Po zdaniu egzaminu w tym trybie zostajemy lekarzem medycyny ratunkowej.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Ratownik medyczny zarabia ok. 3300 zł brutto miesięcznie. Według danych z serwisu wynagrodzenia.pl, 25% ratowników zarabia więcej niż 4000 zł brutto.

Ratownik medyczny ma prawo do dodatkowego 6-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego. Ratownik musi cały czas się szkolić i uzyskać rocznie określoną liczbę punktów.

CZYTAJ TEŻ Jakie prawa ma pacjent, który jest nieprzytomny?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!