Czy pieniądze w banku są bezpieczne?

Pieniądze trzymane w banku są bezpieczniejsze, niż jeśli ukryjemy je w przysłowiowej skarpecie. Dlaczego? Bo trudniej je ukraść i przede wszystkim, łatwiej odzyskać, jeśli niespodziewanie „znikną” z naszego konta.

Czy pieniądze w banku są bezpieczne?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 31 stycznia 2023

Skarpeta czy bank?

Trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie czy wpłacić je do banku? Chociaż trudno w to dziś uwierzyć, wciąż wiele osób ma ten dylemat. Dlaczego? Bo wielu nadal wydaje się, że trzymanie pieniędzy w banku jest niebezpieczne. Tego typu lęki nasiliły się przez pandemię i trwającą na Ukrainie wojnę. Czy słusznie? Nie.

Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Joanna Gościńska

Po pierwsze, łatwiej zostać ofiarą kradzieży, gdy mamy dużą ilość gotówki w domu. Oczywiście z konta również mogą nam niespodziewanie „zniknąć” pieniądze, ale od złodzieja wymaga to więcej wysiłku. Poza tym, w przypadku kradzieży środków z konta, każda instytucja finansowa jest zobowiązana do tego, aby nam pieniądze zwrócić, nawet jeśli policja nie wykryje sprawcy.

Ustawa mówi: bank ma zwrócić pieniądze

Mówi o tym art. 46 ust.1 ustawy o usługach płatniczych: „W przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej bank powinien zwrócić niezwłocznie środki na konto klienta, nie później jednak niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji”.

Czy stracę pieniądze z konta bankowego, jeśli wybuchnie wojna?Czy stracę pieniądze z konta bankowego, jeśli wybuchnie wojna?Monika Świetlińska

Po drugie, nasze oszczędności są zabezpieczone na wypadek upadłości banku, ponieważ chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG obejmuje wszystkie depozyty osób prywatnych do równowartości 100 tys. euro, niezależnie od tego, czy środki znajdują się na koncie osobistym, oszczędnościowym, czy może lokacie bankowej. Poza tym, w przypadku posiadania konta wspólnego (np. z mężem/żoną) limit równowartości 100 tys. euro dotyczy każdego z właścicieli depozytu.

Trzymanie pieniędzy w banku to ułatwienie

Po trzecie, trzymanie pieniędzy w banku wiele nam ułatwia. Możemy robić przelewy bez wychodzenia z domu oraz robić zakupy w Internecie. Łatwiej jest też oszczędzać np. poprzez wpłacenie określonych kwot na konto oszczędnościowe.

W ostatnim czasie wzrosło także oprocentowanie na depozytach bankowych, co pozwala przynajmniej po części chronić posiadany kapitał przed inflacją (pieniądze trzymane „w skarpecie” wyłącznie tracą na wartości). Oczywiście oprocentowanie depozytów nadal jest znacznie niższe niż poziom inflacji, jednak warto mieć świadomość, że depozyt to nie inwestycja, a forma lokowania oszczędności, dzięki którym są one bezpieczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!