Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?

Osobom z niepełnosprawnością przysługują różne formy wsparcia. Często ze względu na stan zdrowia mają ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej, zdarza się także, że wydatki związane z  niezbędną dla uzyskania sprawności rehabilitacją są duże. 

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 3 lutego 2023

Niepełnosprawni posiadający orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o pieniężny dodatek: zasiłek pielęgnacyjny. 

Zasiłek pielęgnacyjny — gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które uzyskały orzeczenie potwierdzające występowanie niepełnosprawności w jednym z trzech stopni: lekkim, umiarkowanym oraz znacznym (w przypadku dzieci nie jest on określany).

Wniosek o jego przyznanie można złożyć do Urzędu Miasta lub Gminy, jednak najpierw musi zostać ustalony stopień niepełnosprawności. W tym celu odbywa się komisja w Powiatowych lub Miejskich Ośrodkach Orzekania o Niepełnosprawności.  Decyzję podejmuje lekarz orzecznik. Wypłata świadczenia odbywa się za pośrednictwem Ośrodków Pomocy Społecznej. 

Opieka wytchnieniowa 2023 —  ruszają naboryOpieka wytchnieniowa 2023 — ruszają naboryMikołaj Frączak

Zasiłek pielęgnacyjny to wsparcie finansowe, które przysługuje następującym osobom:

  • dzieciom,
  • niepełnosprawnym w znacznym stopniu, którzy ukończyli 16 lat,
  • niepełnosprawnym w umiarkowanym stopniu powyżej 16 roku życia (jeśli niepełnosprawność pojawiła się przed 21 urodzinami),
  • seniorom (osobom po skończonym 75 roku życia).

Osoby uprawnione do otrzymywania świadczenia co miesiąc otrzymują 215,84 zł. Kwota ta obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Co trzy lata przeprowadzana jest weryfikacja wysokości, po której następuje decyzja o wzroście lub pozostawieniu go w dotychczasowej wysokości. Poprzednio, w 2021 roku zasiłek pielęgnacyjny nie uległ podwyższeniu. Następny termin weryfikacji kwoty ustalony został na 2024 rok.

Zasiłek pielęgnacyjny — na co może być spożytkowany

Ustawodawca nie wprowadził żadnych warunków co do przeznaczenia wspomnianego świadczenia. Kwota, która przekazywana jest osobie niepełnosprawnej może zostać wykorzystana na zakup produktów niezbędnych, jednak nie jest określone, czy mają to być artykuły spożywcze, czy sprzęty będące wsparciem przy rehabilitacji. Mają być one pomocą dla osób, które z powodu niepełnosprawności potrzebują wsparcia w życiu codziennym. Potwierdzeń zakupów (np. paragonów lub faktur) nie trzeba przedstawiać żadnej instytucji, ani się z nią rozliczać. Podsumowując — panuje dowolność w spożytkowaniu pieniędzy otrzymanych jako zasiłek pielęgnacyjny.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?Jan Wróblewski

Zdarza się, że pojęcie “zasiłek pielęgnacyjny” jest stosowane zamiennie z określeniem “dodatek pielęgnacyjny”. Czasem również podobnie mówi się o “świadczeniu pielęgnacyjnym”. Niestety jest to błędne rozumowanie. Warto o tym pamiętać i stosować odpowiednie nazewnictwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!