Najbardziej opłacalny biznes w Polsce w 2023 to...
Założyć własny biznes i samemu sobie być sterem, żeglarzem i okrętem – to marzenie wielu z nas. Co jednak zrobić, by nie okazało się, że w rejs ten wypłynęliśmy na pokładzie Titanica? Podpowiadamy.
- Jakub Stasak
- /
- 6 lutego 2023
Wszystko zależy od ciebie
Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na dobry biznes.
O tym, który będzie najbardziej odpowiedni w twoim przypadku, musisz zdecydować sam.
Najlepiej zrobić to na podstawie dogłębnej analizy własnej wiedzy, umiejętności i innych predyspozycji.
Jeśli to tylko możliwe, postaraj się uczynić źródłem dochodu swoją największą pasję.
Niezwykle istotnym krokiem na drodze do sukcesu jest również przygotowanie merytoryczne.
Dotacja z Urzędu PracyAnna Malinowska
Przeanalizuj rynek i znajdź na nim niszę, istotny problem, remedium, na który będzie twoja przyszła działalność gospodarcza, określ docelową grupę klientów.
Kolejną fazą biznesowego samopoznania powinno być dokładne wyznaczenie granic swojej wiedzy, a następnie systematyczne ich pokonywanie.
Szukaj ludzi bardziej doświadczonych od siebie i postaraj się z tego doświadczenia skorzystać, zadawaj pytania, bądź uważny, kreatywny, otwarty.
Co wybrać?
Ciągle na topie są oczywiście wysoko wyspecjalizowani pracownicy branży IT. Internet daje jednak także nieograniczone niemal możliwości wyrażania siebie (i przy okazji zarabiania na tym) każdemu z nas.Oto kilka przykładów:
• prowadzenie bloga
Jeśli nie wyobrażasz sobie weekendu bez wizyty w kinie lub teatrze, jesteś na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi lub kochasz podróże, a pisanie o nich i dzielenie się swoimi wrażeniami sprawia ci przyjemność — zrób to.
• własny kanał na YouTube
Niektórzy youtuberzy w bardzo młodym wieku zbudowali własną markę i rozpoznawalność porównywalną z największymi gwiazdami kina. Za milionami wyświetleń na platformie stoją również naturalnie duże pieniądze, a, jak pokazuje praktyka, odbiorcy najbardziej cenią naturalność, kreatywność i dobrą zabawę.
• copywriting
To propozycja dla osób dobrze znających meandry języka ojczystego, mających lekkie pióro i sporą dozę kreatywności. Wszystkie te cechy niewątpliwie przydadzą się przy tworzeniu tekstów o charakterze informacyjnym czy reklamowym.
• korepetycje online
Dzięki wykorzystaniu platform internetowych możesz dzielić się swoją wiedzą z każdym, kto jej potrzebuje, bez względu na to, w jakim zakątku Polski czy świata mieszka.
Udzielanie korepetycji — jak robić to legalnie?Monika Świetlińska
• zarządzanie mediami społecznościowymi
Twitter, Facebook czy Instagram to twój żywioł? Jeśli tak, to jest to równocześnie twój wielki atut. Nie wszyscy ci, którzy chcieliby w pełni wykorzystać potencjał mediów społecznościowych w promowaniu swojej osoby czy działalności, wiedzą, jak to robić, a wiedza to potęga. Śmiało skorzystaj więc ze swojej i zaproponuj im współpracę na tym polu.
Według ekspertów wyjątkowo niedocenianą niszą zarobkową jest też segment drobnych usług, czyli min.
• rękodzieło
Jeśli odziedziczyłeś po babci na przykład talent i zamiłowanie do robienia na drutach, pokaż swoje dzieła światu. Niech zrobione przez ciebie szaliki, czapki i rękawiczki opanują ulice polskich miast i wsi. Babcia na pewno będzie dumna!
• domowe wypieki
Wszyscy znajomi zgodnie twierdzą, że twoje ciasta przypominają im smaki dzieciństwa, a domowe bagietki w niczym nie ustępują tym, sprzedawanym na ulicach Paryża? Daj możliwość organoleptycznego przekonania się o tym większej grupie konsumentów, buduj własną markę i zarabiaj pieniądze.
Czy jednoosobowe działalności gospodarcze mają 8-godzinny dzień pracy?Mikołaj Frączak
• Opieka nad zwierzętami
Jest to zajęcie dla osób odpowiedzialnych i lubiących zwierzęta, a przybierać może różne formy, od doraźnej kilkugodzinnej opieki, aż po prowadzenie pełnowymiarowego hotelu dla zwierząt. W okresie wakacyjnym tego typu miejsca potrafią przeżywać prawdziwe oblężenie, przynosząc niemałe zyski, bo gwarantem udanego letniego wypoczynku właściciela jest świadomość, że nad bezpieczeństwem jego pupila czuwają prawdziwi pasjonaci i profesjonaliści.
Własny biznes – za i przeciw
Prowadzenie działalności gospodarczej ma oczywiście zarówno swoje plusy, jak i minusy, decydując się na podjęcie tego kroku, musimy więc być przygotowania na:
• ryzyko niepowodzenia,
• nienormowane godziny pracy,
• rywalizację o klienta,
• konieczność pozyskania środków na start,
• formalności związane z założeniem i prowadzeniem działalności
Jak zawiesić działalność?Anna Malinowska
Wszystkie powyższe niedogodności rekompensowane są zaś przez:
• poczucie niezależności.
• elastyczny czas pracy,
• potencjalnie wysokie dochody,
• radość tworzenia
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.