Opieka wytchnieniowa 2023 - ruszają nabory

Ministerstwo Rodziny uruchamia nabór wniosków do przyszłorocznych edycji dwóch programów „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Są ona skierowane do samorządów. 

Opieka wytchnieniowa 2023 - ruszają nabory
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 października 2022

Opieka wytchnieniowa cały czas potrzebna

Nikt nie ma wątpliwości, że opieka wytchnieniowa, oraz inne, podobne formy pomocy, stanowią ważną pomoc, nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, ale przede wszystkim dla ich rodzin. 

Samorządy, które chcą realizować tego typu działania na swoim terenie, mogą aplikować o pieniądze na ten cel. Czasu nie mają zbyt wiele. Wnioski można składać je do 10 listopada 2022 r.

Prawie 5 mln złotych na pomoc bezdomnymPrawie 5 mln złotych na pomoc bezdomnymAnna Malinowska

 

Wsparcie i opieka nad osobą niepełnosprawną

Osoby z niepełnosprawnościami wymagają codziennego wsparcia oraz opieki. Ważne aby pomoc była dopasowana do aktualnych potrzeb podopiecznego. „Takie wsparcie zapewniają środki z Funduszu Solidarnościowego, w ramach którego realizowane są zadania dotyczące m.in. usług asystenckich, usługi opieki wytchnieniowej, a także tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Opieka wytchnieniowa – nabór 2023

Opieka wytchnieniowa jest ważną pomocą, szczególnie z punktu widzenia opiekunów lub członków rodziny osoby niepełnosprawnej. Pozwala ona na pozostawienie podopiecznego w dobrych rękach. Dzięki temy osoby, które zajmują się taką osobą w trybie całodobowym, mogą załatwić swoje sprawy lub zwyczajnie odpocząć.

Na ten cel Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło w 2023 roku 150 milionów złotych. Po pomoc mogą sięgnąć gminy oraz powiaty. Wnioski należy składać do 10 listopada do wojewody. 

W kolejnym etapie wojewoda przygotowuje wniosek na udzielenie JST pomocy i przekazuje listę do ministerstwa najpóźniej do 25 listopada. Lista samorządów, które uzyskały pomoc, będzie znana w połowie grudnia 2022 roku.

Asystent osobisty — nabór 2023

Wprzypadku asystentów osoby niepełnosprawnej kluczowe jest wsparcie podopiecznych w codziennych czynnościach. Może być to np. wspólne wyjście na zakupy, do lekarza, czy zwyczajnie na spacer. W ocenie minister rodziny, to szansa dla takich osób na większą samodzielność. Budżet tego programu na 2023 rok wyniesie 505 mln złotych. 

Sposób wnioskowania o wsparcie jest dokładnie taki sam, jak w opisanym wyżej przypadku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!