Prawie 5 mln złotych na pomoc bezdomnym

4,9 mln złotych trafi na konta 55 organizacji i podmiotów, które działają w zakresie pomocy społecznej. Pieniądze są przeznaczone na projekty wspierające osoby bezdomne. Wsparcie odbywa się w ramach konkursu MRiPS „Pokonać bezdomność”.

Prawie 5 mln złotych na pomoc bezdomnym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 października 2022

Zdążyć przed zimą

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowało się na rozpisanie dodatkowego konkursu w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym 2022”. Komisja zdecydowała wybrać organizacje pozarządowe (NGO), które chcą prowadzić działania interwencyjne. Mowa m.in. o uruchamianiu jadłodajni, punktów wydawania odzieży i żywności, a także zapewnianiu tymczasowego schronienia. To ważne, szczególnie przed zbliżającą się zimą.

Pomoc uzyskają również projekty obliczone na dłuższy czas, które obejmują wsparcie w trudnym i często niełatwym procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło, że na środki może liczyć 55 podmiotów. 

Kiedy dostawca energii elektrycznej może nam odciąć prąd?Kiedy dostawca energii elektrycznej może nam odciąć prąd?Anna Malinowska


Jak można wspierać bezdomnych?

Na każdy projekt, który został przedstawiony komisji konkursowej, można było otrzymać dotację od 50 tys. do nawet 150 tys. złotych. 

Kluczowym celem wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie sądziałania interwencyjne oraz aktywizujące, skierowane do osób w kryzysie bezdomności. Mówimy m.in. o działaniach we współpracy z przedstawicielami służb publicznych, streetworkingu, tworzeniu punktów doraźnej pomocy, a także placówek, które będą udzielały tymczasowego schronienia. 

Są również projekty związane ze świadczeniem kompleksowego wsparcia w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Ich realizacja odbywa się m.in. poprzez tworzenie mieszkań chronionych treningowych, a także innych form pomocy pozainstytucjonalnej. 

Kto mógł wziąć udział w konkursie?

W konkursie w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym edycja 2022” mogły brać udział podmioty, które świadczą usługi dla bezdomnych. Są to organizacje pozarządowe oraz podmioty, których działalność statutowa polega na pomocy społecznej. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!