Przeszukanie firm produkujących gazomierze. Zmowa przetargowa na 690 MILIONÓW zł

Policja i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po uzyskaniu zgody sądu przeszukały siedziby czterech przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub dystrybucją gazomierzy miechowych. Uczestniczyły one w przetargach Polskiej Spółki Gazownictwa i mogły zawrzeć antykonkurencyjne porozumienie.

Przeszukanie firm produkujących gazomierze. Zmowa przetargowa na 690 MILIONÓW zł
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 października 2022

690 milionów zł

- Zmowa przetargowa mogła w tym przypadku obejmować postępowania o udzielanie zamówień publicznych na dostawę gazomierzy miechowych, przeprowadzonych po 1 stycznia 2017 r. Łączna kwota przeznaczona przez Polską Spółkę Gazownictwa na sfinansowanie tych zamówień wynosi ok. 690 milionów złotych - przekazuje UOKiK.

Złoty biznes, czyli... oszustwa na granulacie złota na ponad 300 mln złZłoty biznes, czyli... oszustwa na granulacie złota na ponad 300 mln złMartyna Kowalska

- Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w toku którego dokonaliśmy przeszukań w siedzibach spółek. Zamówienia na dostawę gazomierzy są organizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa cyklicznie, a ich przedmiotem są dostawy przyrządów wykorzystywanych powszechnie m.in. w gospodarstwach domowych. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Jeszcze bez zarzutów

Trzeba zaznaczyć, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wtedy dopiero UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

- Zmowy przetargowe powodują nieefektywne wydawanie pieniędzy przez poszkodowane instytucje i straty w budżecie państwa, co może być odczuwalne dla nas wszystkich. Dlatego apeluję do osób, które wiedzą, że ich firma zawarła zmowę, o kontakt z UOKiK w ramach naszego programu pozyskiwania informacji od sygnalistów. Gwarantujemy anonimowość, zaś w przypadku skorzystania z programu łagodzenia kar, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z odpowiedzialności za udział w niedozwolonym porozumieniu – mówi Tomasz Chróstny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!