Złoty biznes, czyli... oszustwa na granulacie złota na ponad 300 mln zł

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pracujący pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie wykryli oszustwo podatkowe w spółce zajmującej się… obrotem granulatem złota. Zamiast „złotego biznesu” jest jednak szara rzeczywistość i poważne zarzuty prokuratorskie.

Złoty biznes, czyli... oszustwa na granulacie złota na ponad 300 mln zł
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 października 2022

Oszustwa na granulacie złota

Do tej pory zatrzymano trzy osoby podejrzane o udział e przestępstwa VAT-owskich. Wiadomo już, że wartość szacunkowych strat dla budżetu państwa to grubo ponad 300 milionów złotych. 

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie i prowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie (MUCS) dotyczy działalności jednej z kontrolowanych spółek zajmujących się obrotem granulatem złota.

Funkcjonariusze KAS przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych na terenie woj. mazowieckiego” – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

 

Wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa

Jak się okazuje, sprawa wcale nie jest „świeża”. Ustalono, że spółka, która znalazła się na celowniku fiskusa w latach 2010-2012 podawał nieprawdę w deklaracjach podatkowych VAT-7. Z powodu tego działania Skarb Państwa stracił w przybliżeniu, około 310 milionów złotych. 

Ta historia pokazuje, że odpowiednim służbom udaje się ustalić nieprawidłowości sięgające ponad dekady wstecz. To, że fiskus nie zorientował się wcześniej, wcale nie oznacza, że państwo nie upomni się o swoje. Nawet po wielu latach. 

Oszustwo na rumuńską walutę. Uważaj na parkingach i stacjach benzynowych!Oszustwo na rumuńską walutę. Uważaj na parkingach i stacjach benzynowych!Martyna Kowalska

Poważne zarzuty 

Zatrzymane trzy osoby są podejrzane o to, że brały udział w zorganizowanej grupie, prały pieniądze, a także dokonywały oszustw podatkowych. Wobec podejrzanych zastosowano poręcznie majątkowe w wysokości 900 tys. zł. Wszyscy zostali objęci dozorem policji. Nie mogą także opuszczać kraju oraz kontaktować się między sobą.

Inna rzecz to zabezpieczenie majątkowe na nieruchomościach należących do podejrzanych o wartości 7,5 mln zł. Wszystko po to, by zabezpieczyć kary oraz roszczenia na rzecz Skarbu Państwa. KAS informuje, że było to możliwe dzięki pracy specjalnej komórki w Mazowieckim Urzędzie Celno-Skarbowym, która zajmuje się ustalaniem mienia podejrzanych o przestępstwa podatkowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!