Fabryka fałszywych dokumentów województwie śląskim

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali cztery osoby, które są podejrzane m.in. o fałszerstwa dokumentów, a także wyłudzenia ubezpieczeń na przeszło milion złotych. Policja zlokalizowała także punkt w Sosnowcu, w którym „produkowane” były fałszywe dokumenty. 

Fabryka fałszywych dokumentów województwie śląskim
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 października 2022

Wielowątkowe śledztwo

Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Okręgowej prowadzi wielowątkowe śledztwo, które dotyczy przestępstw przeciw mieniu. Miało do nich dochodzić w latach 2017-2018. Funkcjonariusze, którzy zajmują się tą sprawą, są w posiadaniu „mocnego materiału dowodowego”. Był on podstawą do zatrzymania czterech mężczyzn w wieku od 29 do 50 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa śląskiego. Teraz odpowiedzą za podrabianie dokumentów, oszustwa, wyłudzenia odszkodowań, kradzieże, a także za to, że w trakcie postępowań karnych składali fałszywe zeznania. 

Oszustwa na leasingu samochodów

Wiadomo, że zatrzymani mężczyźni zakładali spółkę, by brać na nią w leasing samochody. Następnie pojazdy były podpalane lub pozorowano ich kradzież. Wszystko po to, by wyłudzić od firm ubezpieczeniowych nienależne odszkodowania. Jak szacują śledczy, wyłudzili w ten sposób ponad milion złotych. Mężczyźni odpowiedzą też za zaciągnięcie kredytu na 20 tysięcy złotych, do zdobycia którego jeden z nich posłużył się w banku podrobionym dowodem osobistym i zaświadczeniem o zarobkach” – czytamy w relacji śląskiej policji

Uwaga na fałszywych wolontariuszy. Zbierają pieniądze na chore dzieciUwaga na fałszywych wolontariuszy. Zbierają pieniądze na chore dzieciMikołaj Frączak


Fabryka fałszywych dokumentów

W ramach śledztwa policjantom udało się zlokalizować ośrodek fałszerski działający w Sosnowcu. W tym miejscu mężczyźni zajmowali się podrabianiem dokumentów. Udało się zabezpieczyć liczne przedmioty służące do „produkcji” fałszywych dokumentów. Mowa m.in. o matrycach pieczęci, siatkach sitodruków, folii opalizujących, kart polimerowych, a także klisz, farb UV oraz fragmentów przywłaszczonych dowodów osobistych

Jaka kara za fałszerstwa i wyłudzenia? 

Mężczyźni usłyszeli 19 zarzutów. Prokurator zdecydował się na objęcie ich policyjnym dozorem i zastosowaniem poręczeń majątkowych od 10 do 25 tys. złotych. Każdemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. 

ZDJĘCIE: KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W KATOWICACH

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.