Polskie firmy chcą zaangażować się w odbudowę Ukrainy

Odbudowa Ukrainy zdominowała spotkanie z cyklu Re_Enter prowadzonego w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jednym z uczestników spotkania był minister rozwoju Waldemar Buda. 

Polskie firmy chcą zaangażować się w odbudowę Ukrainy
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 października 2022

Polsko-ukraińskie partnerstwo biznesowe

Minister Waldemar Buda ocenił, że Ukraina jest dla Polski istotnym partnerem gospodarczym. Dodał, że identyczna ocena działa w drugą stronę. W ocenie resortu rozwoju wiele polskich firm jest zainteresowanych współpracą z Ukrainą. Potwierdzają to bardzo dobre dane na temat wymiany handlowej. „Pomimo wojny notujemy duże wzrosty w eksporcie i imporcie, a nasze relacje od dawna nie były tak dobre, a kontakty tak intensywne” – zaznaczył.

Na dobrą współpracę z Ukrainą może wpłynąć kilka specyficznych czynników, takich jak nawiązane relacje międzyludzkie, bliskość geograficzna oraz doświadczenia z obecności na rynku ukraińskim. M.in z tych powodów, minister rozwoju ocenia, że polskie firmy mogą być sprawdzonym, a także niezawodnym partnerem w procesie odbudowy tego kraju ze zniszczeń wojennych. 

Firmy z Ukrainy inwestują w Polsce? Są przykłady

Warto podkreślić, że również ukraińskie firmy szukają okazji do inwestowania nad Wisłą, jako przykład podczas konferencji podano firmę Nowapak. Przedsiębiorstwo wybrało Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i sięgnęło po pomoc publiczną oferowaną przez ŁSSE. Decyzję inwestora o rozszerzeniu działalności na rynek polski przyspieszyła… wojna. Tym bardziej, że główny zakład produkcyjny tej firmy położony jest blisko granicy z Rosją, a to w sposób oczywisty poważnie ogranicza możliwości prowadzenia działalności. 

Obecnie Nowapak inwestuję przeszło 20 mln złotych w budowę hali produkcyjnej w Ozorkowie pod Łodzią, w której będą produkowane opakowania metalowe, tworzone na potrzeby branż: chemicznej, kosmetycznej, budowlanej, a także spożywczej. 

Polskie firmy chcą uczestniczyć w odbudowie UkrainyPolskie firmy chcą uczestniczyć w odbudowie UkrainyMikołaj Frączak


Duże zainteresowanie powojenną odbudową Ukrainy

Jak wynika z danych z września 2022 roku, do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zgłosiło się ponad 1200 podmiotów z różnych branż, które są zainteresowane uczestniczeniem w powojennej odbudowie Ukrainy. 

Jak wynika z danych opublikowanych kilka tygodni temu przez ministerstwo rozwoju oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) w powojennej odbudowie Ukrainy chcą uczestniczyć głównie firmy budowlane, produkujące maszyny i urządzeń, sektor IT, a także branża spożywcza i medyczna.

Co ważne, lista chętnych do udziału w tym przyszłym procesie nie jest w żadnym wypadku zamknięta. Przedsiębiorcy mogą w dalszym ciągu zgłosić swój akces do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!