Nielegalne odpady wciąż zwożone są do Polski

Cały czas mamy problem z nielegalnymi odpadami, które wciąż zwożone są do Polski. Tym razem Łódzki Urząd Celno-Skarbowy odkrył przewóz prawie 25 ton opadów, które do naszego kraju jechały aż z Wielkiej Brytanii.

Nielegalne odpady wciąż zwożone są do Polski
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 października 2022

Nielegalny transport rozdrobnionych odpadów

Urzędy Celno-Skarbowe oprócz szeregu innych działań wskazanych przez ustawę, zwalczają przestępstwa, które są związane z zanieczyszczaniem środowiska w naszym kraju. Stąd m.in. bardzo uważny monitoring przemieszczania odpadów przez podmioty, trudniące się takim transportem.

Tym razem funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego z województwa łódzkiego przeprowadzili analizę ryzyka, a następnie skontrolowali transport odpadów, który przyjechał do Polski aż z Wielkiej Brytanii.

Śmiecisz? Zapłacisz! Wyższe kary za niszczenie środowiska stały się faktemŚmiecisz? Zapłacisz! Wyższe kary za niszczenie środowiska stały się faktemMikołaj Frączak

Brak dokumentów, brak oznakowania

Nielegalny transport odpadów, o którym mowa był fatalnie przygotowany. Jak ustalili pracownicy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) odpady były przewożone z pominięciem respektowania wszelkich wymagań dotyczących przemieszczania odpadów. 

Funkcjonariusze odkryli aż 25 ton rozdrobnionych odpadów tworzyw sztucznych. Wiadomo również, że śmieci jechały do Polski pojazdem, który nie posiadał odpowiedniego oznakowania. Urzędnicy stwierdzili także poważne braki w wymaganej prawem dokumentacji. 

Wysokie kary za transport nielegalnych odpadów

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że przewoźnik, który podjął się zlecenia przewozu odpadów z Wysp Brytyjskich do Polski, tylko z tytułu ustawy o transporcie drogowym grozi kara po 10 tysięcy złotych i to za każde naruszenie wymogów dla takiego przewozu. 

To jednak nie wszystko. Sprawą zajął się także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który na podstawie odrębnych przepisów może nałożyć na firmę kolejną karę, której najniższy możliwy wymiar to 20 tysięcy złotych. W tym jednak wypadku, widełki taryfikatora, które mogą zostać zastosowane w tym konkretnym przypadku, kończą się na… 100 tysiącach złotych. 

ZDJĘCIE: URZĄD CELNO-SKARBOWY W ŁODZI

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!