Będzie nowa ustawa o notariacie

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa o notariacie została przyjęta przez rząd. Dzięki niej sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezstronnych. Po wejściu nowego prawa w życie wiele spraw np. związanych z wpisem do hipotek do ksiąg wieczystych załatwimy u notariusza.

Będzie nowa ustawa o notariacie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 października 2022

Notariusz i wpis do księgi wieczystej

Wśród nowych kompetencji notariuszy będzie m.in. wspomniane dokonywanie wpisów hipotek do ksiąg wieczystych, co powinno skrócić czas oczekiwania na wpis oraz przyczyni się do obniżenia kosztów początkowych kredytu mieszkaniowego 

Każdy będzie mógł wybrać, czy woli złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem notariuszaczy też uczynić to na podstawie obowiązujących procedur za pośrednictwem sądu” – precyzuje resort sprawiedliwości. 

Nakaz zapłaty wydawany przez notariusza?

Nowe prawo ma również umożliwić wydawanie nakazów zapłaty przez notariuszy. Taki zabieg prawny pozwoli na przykład na szybsze dochodzenie swoich roszczeń zarówno przez przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli. 

Nakazy, o których mówimy będą jednak ograniczone wyłącznie do roszczeń niewątpliwych i bezspornych, czyli takich, które będą wykazywane dokumentami załączonymi do wniosku o wydanie takiego nakazu. Notarialny nakaz zapłaty nie zastąpi więc orzeczenia sądu, ale jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, nakaz będzie stanowił tytuł egzekucyjny. W takiej sytuacji, po nadaniu mu klauzuli wykonalności, będzie on podstawą do prowadzenia egzekucji.

Wstrzymanie płatności rat kredytu frankowegoWstrzymanie płatności rat kredytu frankowegoAdwokat Wioleta Pietrzyk

Większy nadzór nad notariuszami

Każdy kij ma jednak dwa końce. Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości ze względu na przeniesienie na notariuszy kompetencji sądowych, zwiększony zostanie nadzór nad nimi” – czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów. 

Minister Sprawiedliwości będzie na podstawie nowych przepisów obowiązkowo zawieszał notariusza w przypadku, w którym prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Projekt ustawy przewiduje powołanie Rzecznika Dyscyplinarny Notariatu. Będzie podejmował działania w przypadku najbardziej poważnych naruszeń prawa, a także uchybień powagi i godności zawodu notariusza.

Podniesiona zostanie również granica wieku. Notariuszem będzie mogła zostać osoba, która ukończy 28 lat, a nie jak obecnie - 26 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!