Śmiecisz? Zapłacisz! Wyższe kary za niszczenie środowiska stały się faktem

Od początku września obowiązuje ustawa, która wprowadziła kilka poprawek do kilku aktów prawnych związanych z ochroną środowiska. Nareszcie przestępczość środowiskowa będzie bardziej surowo karana, zarówno na mocy kodeksu karnego jak i kodeksu wykroczeń. 

Śmiecisz? Zapłacisz! Wyższe kary za niszczenie środowiska stały się faktem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 września 2022

Wyższe kary za niszczenie środowiska

Nowe prawo wprowadza podniesienie zarówno dolnych, jak i górnych granic kar za wykroczenia oraz przestępstwa wymierzone przeciwko środowisku naturalnemu. I tak, w przypadku niezgodnego z prawem transgranicznego transportu niebezpiecznych odpadów, kara może sięgać do 12 lat więzienia. 

Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaZgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaMartyna Kowalska


Nawet 10 mln zł kary za szkodzenie środowisku

Przepisy wprowadzają także wysokie kary finansowe za umyśle przestępstwo przeciwko środowisku. Jeżeli sprawca zostanie za nie skazany, musi liczyć się z koniecznością zapłacenia nawiązki od 10 tysięcy do nawet 10 milionów złotych, które wpłyną na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zlikwidowany zostanie warunek odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, np. spółek w przypadku wcześniejszego prawomocnego skazania osoby fizycznej za tego typu przestępstwa. 

Ile kosztuje zaśmiecanie miejsc publicznych?

Trzeba pamiętać, że nowe przepisy uderzą również w tych, którzy lekceważą zakaz śmiecenia w przestrzeni publicznej. Maksymalna grzywna w takim wypadku została podniesiona do nawet 5.000 złotych. To oznacza, że konsekwencje wyrzucenia opakowania po przekąskach lub butelki po napoju na skwer może nieść za sobą bardzo dotkliwe dla obywatela konsekwencje. 

Minimalna kara, też może być bolesna. Sprawca zaśmiecania miejsc publicznych, w najlepszym dla siebie wypadku zapłaci grzywnę w wysokości 500 złotych. Też sporo. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!