Są najnowsze mapy zagrożenia powodziowego. Gdzie je znaleźć?

W środę 7 września 2022 roku opublikowano zaktualizowane mapy zagrożenia powodziowego (MZP) oraz ryzyka powodziowego (MRP). Obejmują one tereny wzdłuż około tysiąca kilometrów rzek oraz 19 budowli piętrzących. Zaktualizowano także mapy terenów położonych od strony morza. 

Są najnowsze mapy zagrożenia powodziowego. Gdzie je znaleźć?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 września 2022

Czym są mapy zagrożenia powodziowego?

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk tłumaczy, że aktualizowane mapy pozwalają na precyzyjne wskazanie miejsc, gdzie istnieje zagrożenie wystąpienia powodzi, a nawet określenia, jak głęboka woda (w czarnym scenariuszu), może się tam pojawić. „Jest to szczególnie ważne w czasie zmian klimatu, wpływających na intensywność takiego zjawiska” – tłumaczy wiceminister.

Dzięki aktualizowanym mapom można lepiej przygotować się na wypadek ewentualnego pojawienia powodzi, a także planować działania, które zminimalizują jej negatywne skutki. 

Kto sporządza mapy zagrożenia powodziowego?

Zarówno mapy zagrożenia powodziowego, jak i ryzyka powodziowego, są kreślone zarówno dla rzek jak i terenów zagrożonych zalaniem w przypadku uszkodzenia bądź zniszczenia budowli piętrzącej. Są one przygotowywane przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. W przypadku MZP oraz MRP dla terenów od strony morza, instytucją odpowiedzialną za przygotowanie takich map są właściwe urzędy morskie.

Ile kosztuje usuwanie wgnieceń po gradobiciu?Ile kosztuje usuwanie wgnieceń po gradobiciu?Mikołaj Frączak

 

Gdzie znaleźć mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego?

Zarówno najnowsze mapy zagrożenia powodziowego, jak i ryzyka powodziowego już zostały zatwierdzone przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej 31 sierpnia 2022 roku. Przegląd oraz aktualizację istniejących map zrealizowano przy wsparciu finansowym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 

Więcej informacji na temat map, oraz miejsc, w których można je sprawdzić znajdziemy pod adresem:https://www.gov.pl/web/infrastruktura/aktualizacja-map-zagrozenia-powodziowego-i-map-ryzyka-powodziowego.

Mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka powodziowego sporządzono zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 4 października 2018 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. 2018 poz. 2031).

ILUSTRACJA: PRINT SCREEN MZP DLA M.ST.WARSZAWY

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!