MSWiA: Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią - przedłużony!

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie, które przedłuża zakaz przebywania w obszarze 200 metrów od linii granicy państwowej z Białorusią – poinformowało MSWiA. Zakaz ma obowiązywać do 30 listopada 2022 r. 

MSWiA: Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią - przedłużony!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 września 2022

Zakaz przebywania w pobliżu granicy polsko-białoruskiej

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużenie zakazu ma związek z pracami nad instalacją elektronicznych elementów, wchodzących w skład systemu zapory na granicy Polski z Białorusią.

Kolejne rozporządzenie w sprawie terenów przy granicy z Białorusią

Przypomnijmy, aktualnie obowiązujący zakaz wprowadzono 15 czerwca 2022 r. Zgodnie z jego zapisami miał obowiązywać do 15 września. Teraz wiadomo, że zakaz przebywania w pasie przylegającym do granicy z Białorusią będzie dłuższy o 2,5 miesiąca. Rozporządzenie obowiązuje w pasie 200 metrów, licząc od linii granicy państwowej.

Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Monika Świetlińska

Newralgiczny odcinek granicy państwowej

Jak wynika z rozporządzenia, zakaz będzie obowiązywał od trójstyku granic państwowych Polski, Litwy i Białorusi, do znaku granicznego nr 498 wraz z obszarem położonym w odległości 200 metrów od tego znaku. Dodatkowo zakaz będzie obowiązywał także na innym odcinku – od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444. 

Obszar ten ma być oznaczony dobrze widocznymi tablicami z napisem „Obszar objęty zakazem przebywania — wejście zabronione”. MSWiA wyjaśnia, że „wojewoda podlaski, właściwy ze względu na lokalizację inwestycji, wydał nowe rozporządzenie w oparciu o przepisy art. 8 ust. 1 ustawy z 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Rozporządzenie zostało wydane na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i wchodzi w życie z dniem 16 września 2022 r.”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!