Zakup węgla 2022. Tak oszukują teraz klientów!

Znajdujesz ofertę na węgiel lub ekogroszek po okazyjnej cenie w internecie? Uważaj! Oszuści wykorzystują obecną sytuację na rynku opału i wyłudzają niemałe pieniądze od niczego nieświadomych konsumentów. Mamy przykład z ostatnich dni z Nowego Targu.

Zakup węgla 2022. Tak oszukują teraz klientów!
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 sierpnia 2022

Zakup węgla. Ekogroszek w korzystnej cenie

O tym, że superokazyjne ceny to tylko przynęta zarzucania przez oszustów przekonało się małżeństwo z okolic Nowego Targu. Zima w górach bywa sroga, więc nie dziwi fakt, że chcieli zakupić opał, a przy okazji szukać oszczędności w niełatwych czasach. 

Oferta znaleziona w internetowym sklepie wydawała się jednak wiarygodna i kusząca. Chętni na zakup zalogowali się i zamówili dwie tony opału. Dokonali przy tym przelewu na 3 tysiąca złotych na wskazane konto. Niestety, po upływie gwarantowanych 30 dni na dostawę opał nie trafił do zamawiających. Urwał się również kontakt z rzekomym dostawcą. 

Oszuści lubią komunikatory

„Sprzedawca” robił wszystko by zwiększyć swoją wiarygodność w oczach klientów. Przesyłał do nich… wiadomości za pośrednictwem facebookowego komunikatora Messenger, w którym znajdowały się potwierdzenia złożenia zamówienia, a nawet zdjęcia faktury. 

Kiedy po 30 dniach okazało się, że zamówiony towar nie został dostarczony, a kontakt się urwał, małżeństwo postanowiło poszukać informacji o firmie w sieci, wpisując m.in. numer telefony. Jak relacjonuje małopolska policja. „Okazało się, że miał bardzo negatywne komentarze. Były również ostrzeżenia, aby uważać na osobę posługującą się tym numerem, bo to najprawdopodobniej oszust. Wtedy małżeństwo zorientowało się, że zostali oszukani”.

Kilka dni wcześniej o podobnej sprawie pisali policjanci z pobliskich Gorlic. Problem ten może jednak dotyczyć nie tylko Małopolski. 

Uwaga na podróbki zabawek! KAS zabezpieczyła towar za pół miliona złotychUwaga na podróbki zabawek! KAS zabezpieczyła towar za pół miliona złotychMichał Górecki

Zakupy online i zasada ograniczonego zaufania. 

Funkcjonariusze apelują do konsumentów, by byli rozważni podczas zakupów w sieci. Bez wątpienia konieczne jest zastosowanie zasady ograniczonego zaufania. Szczególnie niebezpieczne bywają „super okazje” i inne bardzo atrakcyjnie wyglądające promocje.

Po drugie dane przedsiębiorcy można sprawdzić w CEIDG lub KRS. Jeśli przedsiębiorca nie podaje swoich danych, sprawa może być podejrzana. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!