Uwaga na podróbki zabawek! KAS zabezpieczyła towar za pół miliona złotych

Prawie 8 tysięcy sztuk podrobionych zabawek zabezpieczyli funkcjonariusze KAS z województwa mazowieckiego. Ich wartość szacowana jest na ponad pół miliona złotych. Feralny towar znaleziono w Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej w powiecie piaseczyńskim.

Uwaga na podróbki zabawek! KAS zabezpieczyła towar za pół miliona złotych
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 sierpnia 2022

Podróbki z Wólki Kosowskiej

Funkcjonariusze KAS, a dokładnie Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili kontrolę na terenie jednej z hal w Wólce Kosowskiej w powiecie piaseczyńskim. W trakcie działań znaleźli zabawki, które były niezgodnie z prawem oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych producentów artykułów dla dzieci. 

Wadliwe oznaczenia zabawek

Jak relacjonuje Krajowa Administracja Skarbowa podróbki były zdeponowane wewnątrz boksu handlowego. Część zabawek leżała luzem na podłodze. Ustalono, że pracownicy pakowali produkty w większe zestawy. 

Kontrolerom udało się znaleźć puste opakowania z nadrukowanymi znakami towarowymi. Znaleziono również naklejki w języku polskim, które miały służyć do oznaczenia produktów kodem kreskowym oraz wymaganym znakiem „CE”. Dzięki temu, miały one świadczyć o tym, że produkty spełniają wszelkie wymagania unijne w zakresie bezpieczeństwa dla małych użytkowników. 

Unia Europejska zalewana podróbkami. Sama jest sobie winna. Raport OECDUnia Europejska zalewana podróbkami. Sama jest sobie winna. Raport OECDMartyna Kowalska

Właściciele znaków towarowych: te produkty to podróbki

KAS informuje, że przedstawiciel kancelarii prawnej, która reprezentuje właścicieli ujawnionych znaków towarowych potwierdził, że wszystkie produkty, o których mowa, zostały w sposób nielegalny oznaczony nazwami tych podmiotów. 

Jaka kara za obrót podrobionymi zabawkami?

Sprawa jest poważna. Warto wiedzieć, że podrobione zabawki, często zawierają szkodliwe dla zdrowia dzieci substancje chemiczne. Wiele mówiło się już o ftalanach, które wielokrotnie w takich przypadkach były wykazywane w badaniach prowadzonych przez ekspertów z Laboratorium Celno-Skarbowego. 

Warto mieć na uwadze, że wprowadzanie do obrotu produktów, które posiadają podrobione znaki towarowe to przestępstwo, za które prawo przewiduje nawet pięć lat więzienia. Obecnie postępowanie w opisanej sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy z siedzibą w Warszawie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!