Senior brał udział w oszustwach „na policjanta”. Wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy

Nawet 8 lat więzienia może grozić 72-latkowi z Wielkopolski, który brał udział w oszustwach na szkodę seniorów. Policja wie, że dopuścił się co najmniej 5 takich czynów w różnych miejscach w Polsce. Poszkodowani stracili przez niego około 117 tys. złotych.

Senior brał udział w oszustwach „na policjanta”. Wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 sierpnia 2022

Senior oszukiwał seniorów

Najczęściej ofiarą oszustów, działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „pracownika banku”, padają osoby starsze. Często w roli oszustów wyobrażamy sobie młodych, pozbawionych skrupułów ludzi, którzy wykorzystują swoją przewagę np. w obsłudze mediów elektronicznych. Tym razem jednak okazało się, że w oszustwach na szkodę seniorów brał udział mężczyzna w wieku emerytalnym. 

72-latek z Ostrowa Wielkopolskiego, który co najmniej pięciokrotnie brał udział w takich oszustwach, trafił już na trzy miesiące do aresztu. W więzieniu może spędzić nawet 8 kolejnych lat. 

Na pieniądze czekał pod balkonem

Mężczyznę udało się zatrzymać dzięki współpracy policji z pracownikami jednego z banków. Mundurowym udało się ustalić, że 72-latek współpracując z innymi oszustami, odebrał od 85-letniej mieszkanki powiatu karkonoskiego 20 tysięcy złotych. Do kobiety zadzwonił fałszywy policjant, który nakłonił ją nie tylko do wyrzucenia tej kwoty przez balkon, ale również... zaciągnięcia kredytu w wysokości 34 tysięcy złotych.

Druga transza pieniędzy do oszustów jednak nie dotarła, bowiem mężczyzna został zatrzymany. Na szczęście w jego samochodzie udało się ujawnić wyłudzone wcześniej 20 tysięcy złotych. Policja znalazła również dwa telefony komórkowe. 

81-latka przemycała 5 kg heroiny. Wpadła w Warszawie (FILM)81-latka przemycała 5 kg heroiny. Wpadła w Warszawie (FILM)Michał Górecki


Zagraniczne tropy oszustw „na policjanta”?

Jak udało się ustalić funkcjonariuszom, zatrzymany mężczyzna zajmował się odbieraniem gotówki od poszkodowanych. Zeznał, że każdorazowo, odebraną gotówkę w kopercie wywoził za granicę. Policja mówi o co najmniej 4 oszukanych osobach na łączną kwotę 117 tysięcy złotych. Do przestępstw dochodziło w Jeleniej Górze oraz oddalonym o setki kilometrów Olsztynie. 

Policja nie wyklucza, że mężczyzna ma na sumieniu więcej podobnych przestępstw. 

ZDJĘCIE: DOLNOŚLĄSKĄ POLICJA / POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!