Senior brał udział w oszustwach „na policjanta”. Wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy

Nawet 8 lat więzienia może grozić 72-latkowi z Wielkopolski, który brał udział w oszustwach na szkodę seniorów. Policja wie, że dopuścił się co najmniej 5 takich czynów w różnych miejscach w Polsce. Poszkodowani stracili przez niego około 117 tys. złotych.

Senior brał udział w oszustwach „na policjanta”. Wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 sierpnia 2022

Senior oszukiwał seniorów

Najczęściej ofiarą oszustów, działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „pracownika banku”, padają osoby starsze. Często w roli oszustów wyobrażamy sobie młodych, pozbawionych skrupułów ludzi, którzy wykorzystują swoją przewagę np. w obsłudze mediów elektronicznych. Tym razem jednak okazało się, że w oszustwach na szkodę seniorów brał udział mężczyzna w wieku emerytalnym. 

72-latek z Ostrowa Wielkopolskiego, który co najmniej pięciokrotnie brał udział w takich oszustwach, trafił już na trzy miesiące do aresztu. W więzieniu może spędzić nawet 8 kolejnych lat. 

Na pieniądze czekał pod balkonem

Mężczyznę udało się zatrzymać dzięki współpracy policji z pracownikami jednego z banków. Mundurowym udało się ustalić, że 72-latek współpracując z innymi oszustami, odebrał od 85-letniej mieszkanki powiatu karkonoskiego 20 tysięcy złotych. Do kobiety zadzwonił fałszywy policjant, który nakłonił ją nie tylko do wyrzucenia tej kwoty przez balkon, ale również... zaciągnięcia kredytu w wysokości 34 tysięcy złotych.

Druga transza pieniędzy do oszustów jednak nie dotarła, bowiem mężczyzna został zatrzymany. Na szczęście w jego samochodzie udało się ujawnić wyłudzone wcześniej 20 tysięcy złotych. Policja znalazła również dwa telefony komórkowe. 

81-latka przemycała 5 kg heroiny. Wpadła w Warszawie (FILM)81-latka przemycała 5 kg heroiny. Wpadła w Warszawie (FILM)Michał Górecki


Zagraniczne tropy oszustw „na policjanta”?

Jak udało się ustalić funkcjonariuszom, zatrzymany mężczyzna zajmował się odbieraniem gotówki od poszkodowanych. Zeznał, że każdorazowo, odebraną gotówkę w kopercie wywoził za granicę. Policja mówi o co najmniej 4 oszukanych osobach na łączną kwotę 117 tysięcy złotych. Do przestępstw dochodziło w Jeleniej Górze oraz oddalonym o setki kilometrów Olsztynie. 

Policja nie wyklucza, że mężczyzna ma na sumieniu więcej podobnych przestępstw. 

ZDJĘCIE: DOLNOŚLĄSKĄ POLICJA / POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!