Mało czasu na odzyskanie pieniędzy z viaTOLL. Po 30.09.2022 przepadną!

Równy miesiąc pozostał na odzyskanie pieniędzy z wygaszonego systemu opłat drogowych viaTOLL. Mowa o kaucjach za urządzenia pokładowe viaBOX oraz środki, które w ramach umów zostały zdeponowane w systemie.

Mało czasu na odzyskanie pieniędzy z viaTOLL. Po 30.09.2022 przepadną!
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 sierpnia 2022

Do kiedy można odzyskać pieniądze z viaTOLL?

Zgodnie z prawem pieniądze z kaucji za urządzenia oraz umów z viaTOLL można odzyskać wyłącznie do 30 września 2022 roku. Przypomnijmy, tego dnia minie równy rok od chwili, kiedy poprzedni system został zastąpiony przez nowoczesne rozwiązanie pod nazwą eTOLL.

Ustawodawca stwierdził, że 12 miesięcy to wystarczający czas, na rozliczenie z system. Ktoś, kto o tym terminie zapomni, nieodwracalnie straci należne pieniądze. 

Jak kupić bilet autostradowy przez internet?Jak kupić bilet autostradowy przez internet?Martyna Kowalska

Zasady zwrotu pieniędzy z viaTOLL

Zasady zwrotu pieniędzy z viaTOLL są opisane w ustawie z 6 maja 2020 r. o zmiane ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (art. 12). Pełna treść:  Dz.U. z 2020 r. poz. 1087 ze zm.

Po 30 września 2022 roku pieniądze będą już nie do odzyskania i trafią do Krajowego Funduszu Drogowego. Nie pomoże wówczas tłumaczenie brakiem czasu, ani żadne pisma. 

Jak złożyć wniosek o zwrot pieniędzy z viaTOLL?

Dobra informacja jest taka, że po zwrot środków nie musimy się nigdzie wybierać. Wystarczy komputer połączony do internetu oraz aparat fotograficzny np. w smartfonie. Całą procedurę rozpoczynamy kliknięciem w ten link. Prowadzi on do formularza w formacie pdf. Oprócz jego wypełnienia konieczne jest zdjęcie urządzenia OBU. Na fotografii musi być widoczny kod kreskowy. Wypełniony dokument oraz zdjęcie należy wysłać na adres  [email protected].

Powyższa instrukcja dotyczy kaucji za urządzenie. Bardzo podobnie wygląda proces wnioskowania o zwrot środków. Wówczas wypełniamy tylko formularz dostępny tutaj i wypełniamy go. 

Istnieje także możliwość złożenia dyspozycji zwrotu kaucji lub salda na Internetowym Koncie Klienta, poprzez znajdującą się tam zakładkę „Komunikaty”. 

Pieniądze z viaTOLL na e-TOLL

Istnieje także możliwość przeksięgowania środków ze starego systemu na konto rozliczeniowe w e-TOLL konieczne jest wypełnienie tego formularza . Następnie należy wysłać go na adres [email protected]. Również w tym przypadku konieczne jest zdjęcie OBU z kodem kreskowym, ale tylko wtedy, kiedy nasz wniosek dotyczy również kaucji za urządzenie pokładowe. 

Istnieje także możliwość załatwienia tych spraw w Miejscu Obsługi Klienta e-TOLL. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!