Jaka kara z dopuszczenie się aktu wandalizmu?

5 lat więzienia – tyle zgodnie z prawem grozi każdej osobie, która dopuści się aktu wandalizmu. Kara może sięgnąć nawet 7,5 roku, jeśli sprawca działa w warunkach recydywy. A z takim przypadkiem ostatnio mieli do czynienia zielonogórscy policjanci.

Jaka kara z dopuszczenie się aktu wandalizmu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 sierpnia 2022

Monitoring skuteczny w walce z wandalami

Monitoring wizyjny w Zielonej Górze zdał egzamin. Kamery zarejestrowały pijanego mężczyznę, który wybijał szyby w witrynach sklepowych w centrum tego miasta. Policjanci szybko zatrzymali wandala, poskramiając jego niszczycielskie zapędy. Teraz sprawca przestępstwa przeciw mieniu musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. 

Wybite witryny sklepowe

Mężczyzna rzucał kamieniami w szyby sklepów zlokalizowanych w zielonogórskim śródmieściu. Współpraca między operatorami monitoringu a policją przebiegła wzorowo, dzięki czemu patrol policji szybko zatrzymał sprawcę. Wystarczył rysopis mężczyzny i kierunek, w którym oddalił się z miejsca przestępstwa. 

Jak się szybko okazało, 33-latek z Dolnego Śląska był już karany i siedział już w więzieniu za rozboje. Obliczono, że straty, jakie spowodował, przekroczyły 9 tysięcy złotych. Dodatkowo okazało się, że był on poszukiwany w związku ze sprawami toczącymi się w zupełnie innym regionie. 

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Michał Górecki


Ile grozi za akt wandalizmu?

Policjanci odkryli także, że 33-latek nie niszczył jedynie witryn sklepowych, ale także uszkodził samochód stojący niedaleko dworca kolejowego. Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty uszkodzenia mienia, co zgodnie z kodeksem karnym jest zagrożone pięcioletnim pozbawieniem wolności. W tym jednak wypadku kara może być znacznie wyższa. Z uwagi na fakt, że 33-latek będzie odpowiadał w warunkach recydywy, sąd może zdecydować o karze więzienia do 7,5 roku. 

Podejrzany przyznał się do winy. Swoje zachowanie tłumaczył „alkoholowym szałem”. 

ZDJ. ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!