Czy właśnie zmieniło się godło Polski? Wystarczy wejść na dowolną stronę rządową

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wspólnej identyfikacji wizualnej organów administracji rządowej wprowadziło niemałe zamieszanie i wiele pytań internautów. Czy Polska właśnie zmieniła godło? Nieco uproszczony wizerunek orła białego z całymi złotymi nogami, a nie tylko szponami właśnie pojawił się na wszystkich rządowych stronach. O co chodzi?

Czy właśnie zmieniło się godło Polski? Wystarczy wejść na dowolną stronę rządową
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 października 2022

To nie jest zmiana godła

Żeby zmienić godło, to zgodnie z konstytucją potrzebna jest do tego ustawa. W tym wypadku mówimy o rozporządzeniu ws. wspólnej identyfikacji wizualnej organów administracji rządowej. Nie mówimy więc o zmianie symboli narodowych, ale czymś w rodzaju „rebrandingu” tego co organy rządowe zamieszczają na swoich stronach, papierze firmowym, kopertach, oznaczeniach ministerstw. Zatem po pierwsze – zmiany godła nie ma.

Inna rzecz, że wizerunek orła białego w mocno uproszczonym rysunku z całymi złotymi nogami, a nie tylko szponami mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaili się nawet najmniej spostrzegawczy obywatele. Czyżby ktoś próbował nas już teraz przyzwyczaić do zmian na poziomie ustawowym? 

Graficy mają problem z flagą i herbem PolskiGraficy mają problem z flagą i herbem PolskiMikołaj Frączak

Dlaczego rząd zmienia identyfikację wizualną?

Jeśli ktoś pamięta ciemnego orła w logotypie Ministerstwa Gospodarki sprzed ponad 10 lat, doskonale zrozumie, że pewne ujednolicenie w wizerunku jest konieczne. Ministerstwa faktycznie nie są firmami, żeby prześcigać się na logo. 

Jednolitą identyfikację wizualną wprowadziło już dawno wiele państw. Między innymi Republika Federalna Niemiec. Polska też od kilku lat prezentuje mniej więcej to samo podejście. Tyle że dotąd obok nazwy instytucji widniał OrzełBiały na czerwonej herbowej tarczy. Teraz tarcza zniknęła, a sam orzeł… no cóż. Kwestia gustu. Niemniej na razie zbiera niekoniecznie pochlebne recenzje. 

Rząd walczy z identyfikacyjnym chaosem

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do ustawy Wspólna identyfikacja wizualna jest odpowiedzią na »identyfikacyjny chaos«, który występuje obecnie w administracji. Urzędy posługują się własnymi logotypami, gdzie żaden nie współgra ze sobą, a często w tych znakach w różny sposób wykorzystywany jest wizerunek Orła Białego lub Godło Polski”.

O co chodzi z „nowym orłem”?

W opisie rozporządzenia zaznaczono, że wskazuje ono wzory znaku graficznego organów administracji rządowej i określa sposób ich stosowania. To oznacza, że o zmianie w godle mówić nie możemy. KPRM ma obowiązek zapewnienia dostępu do podręcznika stylów w internecie. Ma on zawierać zestaw standardów, które dotyczą stosowania znaku graficznego np. na papierze firmowym, teczkach, kopertach, wizytówkach, kalendarzach, czy wreszcie stronach internetowych.

Szczegóły są już dostępne w opublikowanym właśnie w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu. Można z nim zapoznać się pod tym linkiem.

EDIT: Zmiana nie dotyczy na razie głównej strony gov.pl (19.10)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!