Fałszywe certyfikaty COVID-19 nadal w cenie [FILM]

10 osób zamieszanych w handel certyfikatami poświadczającymi nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko COVID–19 zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. To między innymi pracownicy punktu szczepień w Oławie.

Fałszywe certyfikaty COVID-19 nadal w cenie [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 października 2022

Fałszywe certyfikaty

- Wśród zatrzymanych są pracownicy punktu szczepień oraz „pośrednicy", powiązani ze środowiskiem wrocławskich pseudokibiców. Wszystko wskazuje na to, że za opłatą od 100 do 500 zł, wprowadzano do systemu informatycznego e-Zdrowie, dane osób niezaszczepionych, poświadczając nieprawdę i wystawiając w nieuprawniony sposób „certyfikat covidowy" - poinformował 20 października 2022 Zespół Prasowy CBŚP.

“Pośrednicy” znajdowali osoby chcące uzyskać tzw. „certyfikat covidowy” bez zaszczepienia. W wyniku przeprowadzonych przeszukań funkcjonariusze przejęli dokumentację, która będzie szczegółowo analizowana oraz mienie należące do osób podejrzanych w postaci samochodu, biżuterii i pieniędzy, o łącznej wartości około 100 tys. zł.

MZ: Leków w Polsce nie zabraknie, obecne problemy jedynie lokalneMZ: Leków w Polsce nie zabraknie, obecne problemy jedynie lokalneMikołaj Frączak

- Z ustaleń śledztwa wynika, że pracownicy jednego z punktów szczepień z Oławy, którzy rejestrowali osoby do szczepienia na COVID-19, za opłatą w kwocie od 100 do 500 zł, wprowadzali do systemu informatycznego e-Zdrowie dane nieodpowiadające stanowi faktycznemu - podaje policja, zaznaczając, że wszystko wskazuje na to, że fałszywie potwierdzali osobom niezaszczepionym fakt przyjęcia jednodawkowego preparatu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, wystawiając jednocześnie tzw. certyfikat covidowy. 

Zatrzymanych doprowadzono do dolnośląskiej Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty korupcyjne oraz związane z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach, wyłudzeniami na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także płatnej protekcji. 

Za te przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Fot. CBŚP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!