Fałszywe certyfikaty COVID-19 nadal w cenie [FILM]

10 osób zamieszanych w handel certyfikatami poświadczającymi nieprawdę co do faktycznego zaszczepienia się przeciwko COVID–19 zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. To między innymi pracownicy punktu szczepień w Oławie.

Fałszywe certyfikaty COVID-19 nadal w cenie [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 października 2022

Fałszywe certyfikaty

- Wśród zatrzymanych są pracownicy punktu szczepień oraz „pośrednicy", powiązani ze środowiskiem wrocławskich pseudokibiców. Wszystko wskazuje na to, że za opłatą od 100 do 500 zł, wprowadzano do systemu informatycznego e-Zdrowie, dane osób niezaszczepionych, poświadczając nieprawdę i wystawiając w nieuprawniony sposób „certyfikat covidowy" - poinformował 20 października 2022 Zespół Prasowy CBŚP.

“Pośrednicy” znajdowali osoby chcące uzyskać tzw. „certyfikat covidowy” bez zaszczepienia. W wyniku przeprowadzonych przeszukań funkcjonariusze przejęli dokumentację, która będzie szczegółowo analizowana oraz mienie należące do osób podejrzanych w postaci samochodu, biżuterii i pieniędzy, o łącznej wartości około 100 tys. zł.

MZ: Leków w Polsce nie zabraknie, obecne problemy jedynie lokalneMZ: Leków w Polsce nie zabraknie, obecne problemy jedynie lokalneMikołaj Frączak

- Z ustaleń śledztwa wynika, że pracownicy jednego z punktów szczepień z Oławy, którzy rejestrowali osoby do szczepienia na COVID-19, za opłatą w kwocie od 100 do 500 zł, wprowadzali do systemu informatycznego e-Zdrowie dane nieodpowiadające stanowi faktycznemu - podaje policja, zaznaczając, że wszystko wskazuje na to, że fałszywie potwierdzali osobom niezaszczepionym fakt przyjęcia jednodawkowego preparatu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, wystawiając jednocześnie tzw. certyfikat covidowy. 

Zatrzymanych doprowadzono do dolnośląskiej Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty korupcyjne oraz związane z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach, wyłudzeniami na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także płatnej protekcji. 

Za te przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Fot. CBŚP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!