MZ: Leków w Polsce nie zabraknie, obecne problemy jedynie lokalne

Nie ma ryzyka systemowego braku leków w naszym kraju – informuje Ministerstwo Zdrowia. W ocenie resortu, problemy z dostępem dotyczą jedynie niektórych produktów z konkretnych firm farmaceutycznych. Ponadto w ocenie MZ mają jedynie lokalny charakter. 

MZ: Leków w Polsce nie zabraknie, obecne problemy jedynie lokalne
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 października 2022

Logistyka i dostępność leków

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest około 16 tysięcy produktów leczniczych oraz ponad 55 tysięcy opakowań leków. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ocenił podczas konferencji prasowej, że żadna apteka nie jest w stanie mieć wszystkich produktów leczniczych. Przy tej okazji zadeklarował, że obecnie w Polsce nie ma systemowych problemów z dostępnością medykamentów.

Z kolei prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak,  przyznał, że ze względu na aktualną sytuację geopolityczną, z podobnymi problemami borykają się wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dodał przy tym, że nie mamy w tym zakresie ani sytuacji wyjątkowej, ani krytycznej. W ocenie Głównego Inspektowa Farmaceutycznego Ewy Krajewskiej - czasowe niedobory leków zdarzały się zawsze i będą się powtarzać”.

NFZ: 4 tysiące punktów szczepień przeciw grypieNFZ: 4 tysiące punktów szczepień przeciw grypieMikołaj Frączak

Jak rozwiązać problemy pacjentów?

Nie oznacza to jednak, że pacjenci problemów nie mają, o czym w ostatnim czasie dość często raportują środki masowego przekazu. 

MZ przypomina, że w przypadki braku leku z recepty, farmaceuta ma obowiązek zaproponowania zamiennika. Może się jednak zdarzyć, że takiego medykamenty nie ma. Co wtedy? W takiej sytuacji potrzebny jest kolejny kontakt pacjenta z lekarzem, który dobierze inne rozwiązanie, np. alternatywny lek. 

Lekarz dowie się o brakach leków

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że na bieżąco monitoruje oraz analizuje sytuację. Wszystko po to, by zapobiec problemom z dostępnością leków.

 – Będziemy w dwutygodniowych odstępach informować lekarzy i farmaceutów o możliwej ograniczonej dostępności poszczególnych produktów leczniczych. Wprowadzimy w aplikacjach gabinetowych specjalną funkcjonalność, która na bieżąco dostarczy informacji o dostępności leków. Żaden lekarz nie wypisze leku, którego może brakować –poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!