2.300 gmin chce sprzedawać węgiel mieszkańcom

Około 2.300 z 2.600 istniejących gmin zarejestrowało się na portalu cieplo.gov.pl – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. To oznacza, że zdecydowana większość jednostek samorządowych najniższego szczebla planuje swój udział w dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych. 

2.300 gmin chce sprzedawać węgiel mieszkańcom
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 listopada 2022

Ile gmin zgłosiło zapotrzebowanie na opał

Nieco niższa jest liczba gmin, które do tej pory złożyły zapotrzebowanie na portalu cieplo.gov.pl. Według statystyk Ministerstwa Aktywów Państwowych to około 1500 gmin. To właśnie do nich trafią umowy, harmonogramy oraz wszelkie potrzebne załączniki, aby możliwe było jak najszybsze rozpoczęcie dystrybucji węgla wśród mieszkańców.

Wiceminister Aktywów Państwowych Karol Rabenda apeluje, że to jednak od sprawności samorządów zależy jak szybko paliwo będzie mogło być sprzedawane w konkretnych gminach. „Proszę o sprawne organizowanie kwestii formalnych, bo od tego zależy jak szybko węgiel będzie mógł się znaleźć w ich gminach, a co za tym idzie gospodarstwach domowych mieszkańców” – powiedział cytowany w komunikacie resortu.

Co z mieszkańcami gmin, które nie będą sprzedawały węgla?

W przepisach znalazło się rozwiązanie dla mieszkańców gmin, które nie zgłosiły się do programy dystrybucji węgla przez samorządy. Będą oni obsługiwani albo przez gminy sąsiednie, albo przez podmioty prywatne, działające dokładnie na tych samych zasadach. 

Ile węgla sprowadzono do Polski?

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych do tej pory do naszego kraju sprowadzono około 10 milionów ton węgla. Po stronie państwa leży obowiązek dostarczenia paliwa z kopalni lub portów do wskazanych zsypisk. Obecnie na terenie Polski działa 150 takich punktów odbioru. W następnej kolejności, za operację odbioru oraz dystrybucji węgla odpowiedzialne są gminy. 

3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządów3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządówMichał Górecki

Jakość węgla od gminy

MAP deklaruje, że węgiel sprowadzony do naszego kraju jest dobrej jakości. Ma on posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty. Ministerstwo będzie aktualizowało informacje na temat dystrybucji węgla przez samorządy. Kwestie związane z rozwożeniem surowca po kraju będą na bieżąco monitorowane. Wiceminister Rabenda ocenił, że choć to skomplikowana procedura logistyczna, nie są obecnie notowane żadne zagrożenia dla jej realizacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!