URE: padł rekord liczby zmian sprzedawcy prądu wśród odbiorów indywidualnych
We wrześniu 2022 roku padł tegoroczny rekord pod względem liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej wśród odbiorców indywidualnych – podał Urząd Regulacji Energetyki. Na taki krok zdecydowało się 3,5 tysiąca klientów w gospodarstwach domowych.
- Michał Górecki
- /
- 15 listopada 2022
Polacy chętnie zmieniają dostawców energii elektrycznej
Tylko we wrześniu 2022 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło przeszło 3,5 tysiąc klientów w gospodarstwach domowych. To najwyższy wynik w ujęciu miesięcznym od początku roku – informuje Urząd Regulacji Energetyki (URE).
Skala zmian dostawców energii elektrycznej
Jeżeli ktoś pomyśli, że 3,5 tysiąca odbiorców, którzy zmienili dostawcę prądu w ciągu miesiąca to mało, powinien spojrzeć na skalę podobnych decyzji na przestrzeni lat.
Tylko od 2007 roku – czyli momentu, w którym wprowadzono taką możliwość, sprzedawcę prądu w Polsce zmieniło łącznie 965 tys. odbiorców. Rozbijając te dane na bardziej szczegółowe dane, dowiadujemy się, że było to 736 tys. odbiorców w grupach taryfowych G, oraz 229 tys. w grupach taryfowych A, B i C.
We wrześniu br. sprzedawcę prądu zmieniło ponad 3,5 tysiąca klientów w gospodarstwach domowych – najwięcej w tym roku.komunikat ➡️ https://t.co/YZSBf58zsU pic.twitter.com/JkPETX5Hyx
— Urząd Regulacji Energetyki (@UREgovPL) November 15, 2022
Zmiany taryf w okresie inflacji
Ze statystyk za sam 2022 roku wynika, że tylko w tym roku do końca września sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło przeszło 18 tysięcy odbiorców indywidualnych, czyli tych korzystających z grupy G.
W przypadku odbiorców biznesowych, czyli odbiorców z grup taryfowych A, B oraz C, doszło do przeszło 5,4 tys. zmian.
Wolnorynkowe oferty dystrybutorów energii
Według URE już ponad 6,1 mln klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju korzysta z tzw. wolnorynkowych ofert dystrybutorów energii. Patrząc na cały rynek, zauważamy, że prawie 40% wszystkich odbiorców korzysta z innych cenników, niż te, które wynikają z taryf zatwierdzanych przez regulatora, czyli Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.