URE: padł rekord liczby zmian sprzedawcy prądu wśród odbiorów indywidualnych

We wrześniu 2022 roku padł tegoroczny rekord pod względem liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej wśród odbiorców indywidualnych – podał Urząd Regulacji Energetyki. Na taki krok zdecydowało się 3,5 tysiąca klientów w gospodarstwach domowych.

URE: padł rekord liczby zmian sprzedawcy prądu wśród odbiorów indywidualnych
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 listopada 2022

Polacy chętnie zmieniają dostawców energii elektrycznej

Tylko we wrześniu 2022 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło przeszło 3,5 tysiąc klientów w gospodarstwach domowych. To najwyższy wynik w ujęciu miesięcznym od początku roku – informuje Urząd Regulacji Energetyki (URE). 

Skala zmian dostawców energii elektrycznej

Jeżeli ktoś pomyśli, że 3,5 tysiąca odbiorców, którzy zmienili dostawcę prądu w ciągu miesiąca to mało, powinien spojrzeć na skalę podobnych decyzji na przestrzeni lat. 

Tylko od 2007 roku – czyli momentu, w którym wprowadzono taką możliwość, sprzedawcę prądu w Polsce zmieniło łącznie 965 tys. odbiorców. Rozbijając te dane na bardziej szczegółowe dane, dowiadujemy się, że było to 736 tys. odbiorców w grupach taryfowych G, oraz 229 tys. w grupach taryfowych A, B i C.

 

Zmiany taryf w okresie inflacji

Ze statystyk za sam 2022 roku wynika, że tylko w tym roku do końca września sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło przeszło 18 tysięcy odbiorców indywidualnych, czyli tych korzystających z grupy G. 

W przypadku odbiorców biznesowych, czyli odbiorców z grup taryfowych A, B oraz C, doszło do przeszło 5,4 tys. zmian. 

Wolnorynkowe oferty dystrybutorów energii 

Według URE już ponad 6,1 mln klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju korzysta z tzw. wolnorynkowych ofert dystrybutorów energii. Patrząc na cały rynek, zauważamy, że prawie 40% wszystkich odbiorców korzysta z innych cenników, niż te, które wynikają z taryf zatwierdzanych przez regulatora, czyli Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!