3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządów

Zakup węgla za nie więcej niż 1.500 złotych za tonę i jego odsprzedaż maksymalnie za 2.000 złotych. Przepis na biznes? Nie. To prosty rachunek zapisany w tzw. ustawie węglowej, która pozwala gminom, spółkom gminnym oraz związkom gminnym dystrybuować opał swoim mieszkańcom.

3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządów
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 listopada 2022

Ustawa węglowa dla samorządów

Gminy, które dotąd miały wątpliwości, czy mogą handlować węglem zgodnie z sugestiami rządu, mają już prawny instrument, by brać udział w dystrybucji węgla na preferencyjnych warunkach.

Zgodnie z zapisami w tym akcie prawnym w ciągu trzech dni od dnia wejścia ustawy, czyli do 8.11.2022 r., a dokładnie do północy, gmina ma zamieścić na stronach Biuletynu Informacji Publicznej informację, że zamierza kupić węgiel, który będzie sprzedawany gospodarstwom domowym. 

Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweOszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweMartyna Kowalska


Jak gmina może nabyć węgiel?

JST musi wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie www.cieplo.gov.pl. W kolejnym kroku samorząd czeka na kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej od spółki, który powinien nastąpić w ciągu kilku dni roboczych. W takim wypadku spółka przekazuje danej gminie zestaw dokumentów, niezbędnych do zawarcia umowy.

Kiedy umowa zostanie podpisana, wówczas ustalony zostanie harmonogram dostaw, a także określenie miejsca odbioru surowca. 

Czy gmina zarobi na dystrybucji węgla?

Rachunek może wydawać się prosty. 1.500 złotych zakup i 2.000 złotych za tonę w przypadku odsprzedaży, co daje 500 złotych różnicy. Ta kwota musi gminie wystarczyć na pokrycie kosztów transportu oraz dystrybucji surowca. Jak widać „czystego zysku” w tym wypadku nie ma. W przypadku, kiedy gmina nie zajmie się dystrybucją węgla, może do tego zgłosić się gmina sąsiednia albo prywatny skład”– informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. 

Kto będzie sprzedawał węgiel samorządom?

Węgiel gminom będzie sprzedawany przez następujące podmioty: Polska Grupę Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka. Według zapewnień resortu aktywów państwowych surowiec jest dobrej jakości i posiada wymagane certyfikaty.

Samorządy, które kupiły węgiel przed wejściem tej ustawy po wyższej cenie, będą mogły wnosić o zwrot różnicy” - czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.