Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. O czym muszą pamiętać rolnicy?

Niebawem wejdzie w życie nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu. Jej celem jest wprowadzenie unijnych wytycznych w zakresie rynku produktów nawozowych w UE. Co zmiana prawa oznacza dla rolników i przedsiębiorców działających na rynku nawozów?

Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. O czym muszą pamiętać rolnicy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 listopada 2022

Nowa ustawa o nawozach i nawożeniu

Celem nowego aktu prawnego jest przełożenie na grunt polskiego prawa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1009. Ustanawia on przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE.

 

Nowości w przepisach o nawozach i nawożeniu

Rozporządzenie, o którym mowa rozszerza katalog produktów nawozowych, które są objęte prawem wspólnotowym. Nowe prawo nakłada, na każde państwo należące do UE obowiązek organizacji i wyznaczenia w tym zakresie organów nadzoru rynku oraz odpowiedniego systemu sankcyjnego.

Właśnie te obszary znalazły swoje miejsce w ustawie przyjętej przez Sejm 29 listopada 2022 roku. 

Pomoc dla rodzin rolniczych — wydłużony termin składania wnioskówPomoc dla rodzin rolniczych — wydłużony termin składania wnioskówAnna Malinowska

Co zmienia nowa ustawa o nawozach i nawożeniu?

Po pierwsze, ustawa z 29 listopada 2022 roku dostosowuje zakres i terminologię ustawy do wymagań unijnego rozporządzenia nr 2019/1009. Nowe prawo wyznacza wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, który od momentu wejścia prawa w życie będzie organem nadzorującym ten rynek. Ponadto ustawa nakłada na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa zadania organu wykonującego przepisy ze wspomnianego unijnego rozporządzenia. 

W nowym prawie znalazły się również przepisy, które regulują kwestie związane z wykazem nawozowych produktów mikrobiologicznych. To ważne, bowiem taki dokument będzie musiał być skrupulatnie prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Kontrole i sankcje 

Dodatkowo rozszerzony zostanie katalog zadań okręgowych stacji o wykonywanie badań produktów nawozowych stosowanych w Unii Europejskiej. Implementuje także przepisy związane z karami, jakie grożą za naruszenie unijnych norm.

Nowelizacja ustawy „zastępuje także dotychczasowe opłaty sankcyjne i kary grzywny za niezgodne z prawem wprowadzanie do obrotu produktów nawozowych systemem administracyjnych kar pieniężnych (nowy system sankcyjny)”– czytamy w komunikacie MRiRW. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!