Rozbity międzynarodowy gang. W tle ponad 21 mln nielegalnych papierosów

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa mazowieckiego oraz Centralne Biuro Śledcze Policji znalazły 21,5 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sprawie zatrzymano 8 osób.

Rozbity międzynarodowy gang. W tle ponad 21 mln nielegalnych papierosów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 listopada 2022

Przeszukanie posesji przez skarbówkę

Funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz mundurowi z warszawskiej CBŚP przeprowadzili przeszukania posesji, magazynów i samochodów zlokalizowanych na terenie dwóch województw: mazowieckiego oraz łódzkiego. 

W hali magazynowej znajdującej się w Płońsku odkryto 21,5 mln sztuk papierosów, które nie posiadały polskich znaków akcyzy. Były one spakowane w kartonowych pudłach znajdujących się na paletach. To oznacza, że trefny towar był już gotowy do transportu. 

Podobny towar odkryto również w samochodzie jednego z członków zdemaskowanej grupy przestępczej. Gdyby udało się wprowadzić do obrotu nielegalny towar, Skarb Państwa poniósłby straty szacowane na prawie 26 mln złotych. 

 

Papierosy to nie wszystko

W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono również gotówkę, telefony, karty płatnicze, samochody podejrzanych, a nawet system monitoringu, który zabezpieczał posesję.

Międzynarodowa grupa przestępcza? 

Co ciekawe, w tej sprawie zatrzymano łącznie osiem osób, które pochodziły z różnych krajów. Sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Prokuratura Rejonowa w Płońsku postawiła zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej” –informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Jaka kara za przechowywanie nielegalnych wyrobów akcyzowych?

W tym przypadku zatrzymani mogą odpowiedzieć za przechowywanie, przewożenie, nabywanie lub przesyłanie wyrobów akcyzowych. To jednak nie wszystko bowiem karalny jest także udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 

W tym wypadku mówimy o konsekwencjach w postaci kary grzywny, a także ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do lat pięciu. Według Krajowej Administracji Skarbowej w grę wchodzi także łączne zastosowanie wymienionych kar. Sprawą zajmuje się Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie. 

ZDJ. GOV.PL/KAS | KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!