Lekcje ekologii na godzinach wychowawczych. 16 scenariuszy lekcji

Ministerstwa edukacji oraz klimatu zaprezentowały pierwszych 16 scenariuszy lekcji o zmianach klimatu dla szkół podstawowych. Mają być one realizowanena godzinach wychowawczych w klasach I-VIII. 

Lekcje ekologii na godzinach wychowawczych. 16 scenariuszy lekcji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 listopada 2022

Edukacja ekologiczna na godzinach wychowawczych

Pomysłodawcy zajęć z obu resortów podkreślają, że zagadnienia ekologiczne oraz dotyczące zmiany klimatu są ważnym elementem programu edukacyjnego zarówno na poziomie podstawowym, jak również ponadpodstawowym. W czasie zajęć mają być poruszane tematy związane z energetyką, zmianami klimatu oraz proekologicznym stylem życia. 

Scenariusze lekcji z ekologii

Do tej pory opracowano 16 scenariuszy zajęć adresowanych dla szkół podstawowych. Opracował je zespół powołany przez ministerstwa. I tak na przykład w klasie IV poruszony zostanie temat działania systemu elektroenergetycznego. Natomiast w klasach VII oraz VIII uczniowie będą mogli poznać przebieg procesu ocieplania klimatu, oraz skutki, jakie wywołuje ono na ludzi. 

Energia jądrowa w Polsce? Najpierw edukacja i informacjaEnergia jądrowa w Polsce? Najpierw edukacja i informacjaMikołaj Frączak

Powstają kolejne scenariusze lekcji

Wspomniane 16 lekcji to zaledwie początek prac zespołu, który opracowuje edukacyjne wytyczne dla zajęć z ekologii. Łącznie w ten sposób ma powstać 40 scenariuszy lekcyjnych, które obejmą przed wszystkim najmłodsze klasy szkół podstawowych. Obecnie trwa etap opracowywania 24 tematów, które będą realizowane w szkołach ponadpodstawowych. Tutaj zakres tematyczny ma być dużo szerszy. Lekcje z ekologii mają się odbywać we wszystkich klasach tych szkół – od pierwszej do czwartej. 

Zadanie to jest realizowane w ramach grup roboczych, które tworzą m.in. naukowcy, eksperci, praktycy, pedagodzy. Za koordynację prac odpowiadają przedstawiciele organizacji młodzieżowych (Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych)” – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zainteresowanie tematem ekologii wśród młodzieży

Biorąc pod uwagę wyniki różnych badań przeprowadzanych w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych zainteresowanie tematem kondycji środowiska naturalnego, a także zagadnień takich jak energetyka, działanie gazów cieplarnianych oraz OZE jest bardzo wysokie. Szczególnie w starszych klasach. 

Do tej pory podobne tematy były poruszane na różnych przedmiotach, jednak w mocno okrojonym zakresie. Teraz tematyka ekologiczna ma wypełnić część lekcji wychowawczych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!