Węgiel brunatny z PGE. Gdzie go kupić? Na jakich zasadach?

Grupa PGE uruchomiła punkty sprzedaży węgla brunatnego. Będą mogli z nich korzystać odbiorcy indywidualni. Surowiec ma pochodzić z dwóch największych kopalń w Bełchatowie i Turowie.

Węgiel brunatny z PGE. Gdzie go kupić? Na jakich zasadach?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 października 2022

Węgiel brunatny z PGE – gdzie kupić?

PGE GiEK, czyli spółka należąca do Grupy PGE rozpoczęła dystrybucje węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Umożliwiła to zmiana przepisów, które do tej pory zabraniały używania takiego paliwa stałego. Kryzys energetyczny zrobił jednak swoje i węgiel brunatny pochodzący z Bełchatowa oraz Turowa, może służyć ogrzewaniu domów i mieszkań. 

Co zmieniło się w przepisach?

Po pierwsze: węgiel brunatny mogą kupić jedynie odbiorcy indywidualni. Jednak nie wszyscy. Z takiej możliwości mogą skorzystać TYLKO osoby, które w deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wpisali węgiel jako paliwo stałe wykorzystywane na potrzeby grzewcze. Po drugie – zmiana przepisów dotyczy wyłącznie instalacji spalania o mocy cieplnej do 1 MW. Po trzecie wreszcie, taka prawna możliwość obowiązuje do 30 kwietnia 2023 roku. Przynajmniej według stanu obecnego. 

Energia jądrowa w Polsce? Najpierw edukacja i informacjaEnergia jądrowa w Polsce? Najpierw edukacja i informacjaMikołaj Frączak


Ile węgla brunatnego trafi na rynek?

Jak przyznaje PGE, sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek wydobycia. Nie ma więc zagrożenia, że ucierpią na niej dostawy surowca do elektrowni w Bełchatowie i Turowie. Węgiel brunatny ma nadal służyć przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej. Według Grupy PGE mówimy o produkcji energii, która pokrywa 27% zapotrzebowania Polski. 

Szczegółowe zasady funkcjonowania punktów sprzedaży węgla w Kopalni Bełchatów i Kopalni Turów jak również warunki sprzedaży i płatności wraz z cennikiem są dostępne na stronach internetowych:

Kopalnia Turów: https://kwbturow.pgegiek.pl/Oferta/Sprzedaz-wegla

Kopalnia Bełchatów: https://kwbbelchatow.pgegiek.pl/Oferta/Sprzedaz-wegla


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!