Tablice rejestracyjne indywidualne – od 22 lat cena ta sama!

Od maja 2000 roku istnieje możliwość wyrobienia indywidualnych, lub jak kto woli „personalizowanych” tablic rejestracyjnych. Trzeba jednak liczyć się z kosztami takiego wyboru – w przypadku auta osobowego, cena wynosi 1000 złotych. Czyli tyle samo ile 22 lat temu.

Tablice rejestracyjne indywidualne – od 22 lat cena ta sama!
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 października 2022

Koszt tablic indywidualnych

W rankingu rzeczy, które nie zdrożały mimo upływu czasu i galopującej inflacji wysoko pozycjonuje się usługa przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów. Jej cena nie zmieniła się od… 18 lat. Jest jednak coś, co zdecydowanie przebija cennik diagnostów. To indywidualne tablice rejestracyjne, które od 22 lat kosztują dokładnie tyle samo. 

Indywidualne tablice rejestracyjne – cennik

O możliwości wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych przypomniał ostatnio blog wydawcy popularnej aplikacji dla kierowców Yanosik. Jaki jest koszt tego typu rozwiązania dla różnych pojazdów?

- komplet tablic personalizowanych do samochodu – 1.000 złotych

- tablica personalizowana do motocykla lub przyczepy – 500 złotych

- dowód rejestracyjny 54 złote

- pozwolenie czasowe 13,50 zł

- znaki legalizacyjne 12,50

Warto pamiętać, że od niedawna tj. od 4 września 2022 r. odpada koszt nalepki kontrolnej, czyli 18,50 zł.

Historyczny moment. Nowe zasady rejestracji pojazdówHistoryczny moment. Nowe zasady rejestracji pojazdówMikołaj Frączak

Jak wyrobić tablicę indywidualną?

Wszystkie formalności załatwimy we właściwym Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta na prawach powiatu. Wniosek, jaki wypełniamy, właściwie nie różni się od tego, jaki dostajemy w przypadku normalnych tablic rejestracyjnych.

Minusem jest to, że na tablice indywidualne trzeba poczekać, a zatem przez pewien czas będziemy musieli jeździć na tymczasowych numerach. Na treść, jaką chcemy zamieścić na tablicy musi się zgodzić urzędnik.

Czy mogę zachować indywidualne tablice?

Jak przypomina serwis Yanosik – tablice indywidualne są przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. To oznacza, że sprzedając samochód, musimy się pożegnać z indywidualnymi blachami. Nawet jeśli zawierają nasze nazwisko, czy nazwę firmy. Co ciekawe, kolejny właściciel zgodnie z prawem, może zachować numery, nawet jeśli jest zameldowany w innym województwie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!