Uwaga na fałszywych wolontariuszy. Zbierają pieniądze na chore dzieci

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie poinformowała o zatrzymaniu 43-letniego mieszkańca województwa śląskiego, który podając się za wolontariusza, miał zbierać pieniądze dla chorego dziecka. Jak się okazało, mężczyzna nie był pracownikiem, ani współpracownikiem fundacji, której nazwą wspierał się w czasie zbiórek. Wiadomo, że fałszywy wolontariusz działał w Tarnobrzegu (Podkarpackie).

Uwaga na fałszywych wolontariuszy. Zbierają pieniądze na chore dzieci
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 października 2022

Fałszywy wolontariusz wyłudzał datki

Mężczyzna, podając się za wolontariusza jednej z fundacji, dział w okolicy jednego z tarnobrzeskich marketów. Przy okazji wyszły inne przewiny 43-latka. Jak się okazało, przyjechał do Tarnobrzega samochodem, mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Pracownik marketu zgłosił podejrzanego wolontariusza

Kilka dni temu, pracownik marketu spożywczego działającego w Tarnobrzegu poinformował policję o podejrzanym mężczyźnie, który miał zbierać do puszki datki na rzecz potrzebującego wsparcia chorego dziecka. „Wolontariusz” posiadał zafoliowany identyfikator jednej z fundacji, która nie zawiadamiała wcześniej marketu o planowanej zbiórce. To oznacza, że nie mogła otrzymać zgody na działania charytatywne w okolicy tego sklepu. 

Uważaj, komu dajesz pieniądze! 77-latek udawał… wolontariuszaUważaj, komu dajesz pieniądze! 77-latek udawał… wolontariuszaAnna Malinowska

Policja weryfikuje wolontariuszy

Jak zwykle dzieje się przy takich zawiadomieniach, policjanci przyjechali na miejsce, by przeprowadzić krótką obserwację działań mężczyzny. W krótkim czasie podeszły do niego dwie osoby, które przekazały mu pieniądze. Funkcjonariusze zdecydowali się na wylegitymowanie wolontariusza. Okazało się, że to 43-letni mieszkaniec województwa śląskiego, który już wcześniej był notowany za inne przestępstwa, jakich się dopuścił. 

Podczas przeszukania, policja znalazła paszport należący do innej osoby. Jak się okazało 43-latek przywłaszczył go. 

Zarzuty dla fałszywego wolontariusza

Po zebraniu materiału dowodowego, fałszywy wolontariusz usłyszał cztery zarzuty popełnienia przestępstw. Mężczyzna został objęty m.in. dozorem policyjnym. Teraz stanie przed sądem, który zdecyduje o jego dalszych losach. 

Policjanci ostrzegają, przed oszustami, którzy stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Sprawdzajmy i weryfikujmy organizację na którą chcemy wpłacić pieniądze i nie dajmy się oszukać” – czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!