Uważaj, komu dajesz pieniądze! 77-latek udawał… wolontariusza

Spotykamy ich na ulicach, placach i w sklepach. Czasem pukają do naszych drzwi. Wielu wolontariuszy swoją pracą aktywnie uczestniczy w zbiórkach pieniędzy na szczytne cele. Niestety, nie brakuje również osób, które podszywają się pod organizacje charytatywne, by się wzbogacić. 

Uważaj, komu dajesz pieniądze! 77-latek udawał… wolontariusza
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 sierpnia 2022

Fałszywy wolontariusz

Z przykładem fałszywego wolontariusza mieli ostatnio do czynienia mieszkańcy Brzozowa na Podkarpaciu. Okazało się, że 77-letni mężczyzna z powiatu krośnieńskiego podawał się za przedstawiciela organizacji pożytku publicznego, z którą faktycznie nie współpracował. Jego metoda działania była prosta. Wyłudzał pieniądze przy jednym ze sklepów i w ten sposób oszukiwał ludzi, którzy uwierzyli w jego dobre intencje. 

Policja sprawdziła wolontariusza

Policjanci patrolujący miasto postanowili sprawdzić mężczyznę, który zbierał pieniądze do puszki przy jednym ze sklepów w powiecie brzozowskim. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna zaczepiał klientów sklepu.

Podawał się przy tym za wolontariusza współpracującego z organizacją charytatywną. Ustalono, że  77-latek od roku, nie jest już wolontariuszem danej organizacji, a identyfikator, który posiadał wcześniej, został przez niego skopiowany.” -informują policjanci z Brzozowa.

Jaka kara za ucieczkę z miejsca wypadku? Prawo jest tutaj bardzo surowe!Jaka kara za ucieczkę z miejsca wypadku? Prawo jest tutaj bardzo surowe!Anna Malinowska


Jaka kara za fałszywą zbiórkę pieniędzy?

Policja już wie, że zbiórki prowadzone przez 77-latka były nielegalne. Mężczyzna podejrzewany o oszustwo został zatrzymany. W ocenie mundurowych sprawa ma charakter rozwojowy. 77-latkowi grozi nawet osiem lat pozbawienia wolności.

Osoby, które wpłacały pieniądze na rzecz danej zbiórki proszone są o zgłoszenie się do Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie celem odzyskania swoich datków. Ostrzegamy przed oszustami, którzy stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. S prawdzajmy i weryfikujmy organizację na którą chcemy wpłacić pieniądze i nie dajmy się oszukać” –informują na stronie internetowej podkarpaccy policjanci. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!