Jaka kara za sterowanie motorówką po alkoholu?

Jaka kara za sterowanie motorówką po alkoholu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 sierpnia 2022

Sternicy pod wpływem

Choć lato kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i luzem, nigdy nie można zapominać o odpowiedzialności. Niestety, co jakiś czas policjanci zatrzymują kolejnych sterników, którzy zdecydowali się pływać po akwenach wodnych pod wpływem alkoholu. Tak było ostatnio m.in. na rzece Narew na jej mazowieckim odcinku.

Pijani na motorówce

Tylko w ostatnich dniach mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku działający w specjalnym patrolu wodnym musieli interweniować aż dwa razy w sprawie nietrzeźwych sterników. Pierwszy przykład ze szlaku żeglugowego w Dzierżeninie i 62-latek, który sterował łodzią wędkarską z silnikiem spalinowym. Kontrola trzeźwości wykazała u niego promil alkoholu w organizmie. 

Wystarczyło kilka godzin, by policjanci z Pułtuska musieli interweniować wobec poczynań jeszcze bardziej nietrzeźwego wędkarza na łodzi z silnikiem elektrycznym. 49-latek z Łochowa wypłynął na szlak wodny z dwoma promilami w organizmie. 

3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogą3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogąMikołaj Frączak

Jaka kara za sterowanie motorówką po alkoholu?

Jeżeli kontrola trzeźwości sternika wykaże stężenie alkoholu w przedziale od 0,2 do 0,5 promila wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem. W przypadku odczytów przekraczających 0,5 promila mowa już o przestępstwie zagrożonym w przypadku sterników karą do dwóch lat więzienia. 

Policja ostrzega – Pamiętajmy! Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci, jednak pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo!”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!