Jakość handlowa kuchni azjatyckiej w Polsce. Sporo nieprawidłowości

Sporo nieprawidłowości wykryto podczas badań laboratoryjnych oraz kontroli oznakowania dań kuchni azjatyckiej. Inspektorzy Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadzili kontrolę w 63 lokalach gastronomicznych oferujących dania z dalekiego wschodu.

Jakość handlowa kuchni azjatyckiej w Polsce. Sporo nieprawidłowości
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 sierpnia 2022

Kuchnia azjatycka – na pierwszy rzut oka prawie bez zarzutów

W ramach badań cech organoleptycznych, na 19 partii zakwestionowano tylko jedną. Chodzi o brak obecności kiełków deklarowanych w karcie dań oraz obecność brokuła, mimo że nie wspomniano o nim w menu. Dużo gorzej wypadły badania laboratoryjne.

Kuchnia azjatycka – wyniki kontroli laboratoryjnej

W tym przypadku eksperci w specjalnym laboratorium sprawdzali parametry fizykochemiczne 46 partii. W tym gronie zakwestionowano aż 9, czyli prawie co piątą. Jak informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych „wykryto obecność DNA niedeklarowanych surowców”. Głównie mowa o mięsie wieprzowym, które znajdowało się w daniach deklarowanych jako zawierające wołowinę lub drób. 

„Polska Wódka” nie zawsze zasługuje na to miano. Są wyniki badań„Polska Wódka” nie zawsze zasługuje na to miano. Są wyniki badańMikołaj Frączak


Nieścisłości w karcie dań kuchni azjatyckiej

Inspektorzy wzięli pod lupę 111 partii dań. W aż 86 przypadkach (77,5%) stwierdzono nieprawidłowości co do oznakowania. M.in dotyczyły one tzw. podmiany asortymentowej, czyli zastąpienie niektórych składników innymi, niedeklarowanymi w karcie.

Poza tym zauważano stosowanie nieprawidłowej nazwy dań. Podawano np. niepełną nazwę i bez opisu, który pozwolił konsumentowi poznać rzeczywisty charakter potrawy.

Sporym problemem jest także brak wykazu składników, w tym również alergenów. W niektórych przypadkach, nawet jeśli są podawane, często był to nieprawidłowy sposób. Przykładem może być brak wyróżnienia alergenów, brak informacji o procentowej zawartości składników wymienionych w nazwie, brak wyszczególnienia wszystkich użytych składników, pominięcie komponentów składnika złożonego, niezachowanie malejącej kolejności użytych składników” – podaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Pełny raport z kontroli dostępny jest tutaj. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!