„Polska Wódka” nie zawsze zasługuje na to miano. Są wyniki badań

„Polska Wódka” to produkt znany niemal na całym świecie. W ostatnim czasie m.in. produktom alkoholowym z taką etykietą przyjrzała się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jakość części wódek, w ocenie specjalistów pozostawia wiele do życzenia.

„Polska Wódka” nie zawsze zasługuje na to miano. Są wyniki badań
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 lipca 2022

Polska Wódka pod lupą inspektorów

Jakość handlową wódek, wódek smakowych (w tym oznakowanych jako „Polish Vodka”) oraz innych napojów spirytusowych zbadała niedawno Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Pod lupę ekspertów IJHARS trafiło 61 podmiotów, z czego 39 to sklepy, a 22 to producenci. 

Przetwory owocowe. Inspektorzy zakwestionowali 15% partiiPrzetwory owocowe. Inspektorzy zakwestionowali 15% partiiMartyna Kowalska

Jakość wódki

Badanie organoleptyczne, które objęło 19 partii, wypadło bardzo dobrze. Inspektorzy nie stwierdzili nieprawidłowości. Gorzej wypadły badania laboratoryjne, przeprowadzone na 80 partiach. Okazało się, że eksperci musieli zakwestionować co dziesiątą z nich (8). Ekspertyza wykazała m.in. użycie w procesie produkcji surowców, które nie są zgodne z informacjami, jakie zawarto w dokumentach lub oznakowaniu. Dotyczy to także niezgodności z przepisami uprawniającymi do znakowania chronionym oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”

Oznakowanie wódek

Oznakowaniu wódek przyjrzano się dokładnie w przypadku 135 partii. W 18 z nich, czyli w 13,3% zauważono m.in., że sama nazwa „wódka” była użyta bezprawnie. Dotyczyła bowiem napojów spirytusowych, które nie spełniały wymagań w tym zakresie.

Inspektorzy dostrzegli także, że w niektórych przypadkach oznaczenie „Polska Wódka” znajdowało się na produktach wytworzonych z surowców innych niż te, które są dopuszczone do procesu produkcyjnego takiego wyrobu. 

Oprócz tego Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dopatrzyła się przypadku „użycia określenia sugerującego produkcję na Mazurach, podczas gdy faktycznie odbywała się ona w województwie wielkopolskim”. Dodatkowo stwierdzono również przypadki braku wymaganego prawem symbolu „% obj.” albo „% vol.”, który jest stosowany w oznaczeniu rzeczywistej, objętościowej zawartości alkoholu. 

Jaka kara za handel podróbkami odzieży?Jaka kara za handel podróbkami odzieży?Martyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!