Jaka kara za handel podróbkami odzieży?

Tylko w dwóch miejscach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli podróbki ubrań znanych marek o łącznej wartości 1,7 mln złotych. Handel tego typu produktami cały czas ma się dobrze. Osoby działające na tym rynku muszą się liczyć z karą nawet do pięciu lat więzienia. 

Jaka kara za handel podróbkami odzieży?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 lipca 2022

Podróbki odzieży – rynek nadal jest potężny

Mogłoby się wydawać, że problem z podróbkami markowych ubrań mamy już za sobą. Rzeczywiście proceder może się kojarzyć z latami 90-tymi, kiedy imitacje odzieży znanych marek można było kupić dosłownie wszędzie. Jak się jednak okazuje, biznes ten nie wyginął i w wielu miejscach ma się bardzo dobrze. 

Uderzenie w handel podróbkami

W ostatnich dniach na celowniku funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) znalazły się dwa miejsca – targowisko w Szczucinie w województwie małopolskim oraz posesja zlokalizowana pod Radomiem. Tylko w pierwszym z wymienionych miejsc zabezpieczono podróbki o wartości 1 mln złotych. W drugim natomiast ujawnione imitacje markowych produktów warte były 700 tysięcy złotych. 

Wśród podróbek były bluzy, spodnie, sukienki, koszulki, kurtki, ubrania dresowe oraz obuwie, galanteria skórzana i dywany” – relacjonuje mazowiecka KAS.

Unia Europejska zalewana podróbkami. Sama jest sobie winna. Raport OECDUnia Europejska zalewana podróbkami. Sama jest sobie winna. Raport OECDMartyna Kowalska

Ochrona własności intelektualnej

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że podejrzanemu o obrót podróbkami już postawiono zarzuty naruszenia prawa. Chodzi o przepisy dotyczące ochrony praw własności intelektualnej, a także znaków przemysłowych i innych towarów, którymi obrót jest zakazany lub ograniczony na mocy przepisów. 

Kara za handel podrabianą odzieżą

Formalnie, fałszerstwo odzieży markowych firm potwierdzili eksperci i biegli, którzy zajmują się znakami towarowymi. Nad zabezpieczonymi produktami pochylił się także specjalista ds. znaku firmowego jednej ze znanych marek odzieżowych. On również potwierdził, że w tym przypadku doszło do fałszerstwa. 

Według relacji KAS „zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności”. 

ZDJĘCIE: KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!