Ile wynosi mandat za kolizję drogową?
Od początku 2022 roku mamy do czynienia z nowym, wg niektórych bardzo srogim taryfikatorem mandatów. Przypomnijmy – jaka kara grozi za kolizję, czyli spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym?
- Anna Malinowska
- /
- 8 lipca 2022
Kolizja drogowa – konsekwencje
Chwila nieuwagi, pośpiech, zmęczenie, rozkojarzenie, niezauważenie znaku, drobny błąd. Policjanci, którzy przyjeżdżają na miejsce kolizji drogowej, słyszą przeróżne wytłumaczenia sprawców. Niezależnie od tego, nieostrożny kierowca musi się liczyć z tym, że zostanie na niego nałożony mandat karny oraz konieczność naprawienia szkody. Drugi element zwykle finansowany jest ubezpieczenia OC komunikacyjnego.
Jak przypominają opolscy policjanci „od nowego roku kierujący pojazdem mechanicznym za niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem w kwocie 1000 zł, plus kwota wykroczenia skutkowego, które popełnił”. Co to oznacza? Kwota mandatu może być (i zwykle jest) znacznie wyższa.
Mandat i kwota wykroczenia skutkowego
Aby wyjaśnić, jak w praktyce wygląda nałożenie mandatu na sprawcę kolizji, policjanci posługują się przykładem. Oprócz podstawowej kwoty 1000 złotych, policja analizuje przewiny kierowcy. Jeśli okaże się, że wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle, do kary trzeba doliczyć 500 złotych mandatu, co razem daje 1500 złotych. Mało tego, sprawca musi liczyć się z dopisaniem do jego konta 6 punktów karnych.
Jak często zdarzają się kolizje drogowe?
Wbrew pozorom, na polskich drogach każdego dnia dochodzi do wielu kolizji. Jak podają policjanci z województwa opolskiego, tylko na terenie ich działania od początku roku doszło do 4 tysięcy takich zdarzeń. Najczęściej przyczyną kolizji było nieustąpienie pierwszeństwa, niezachowanie bezpiecznej odległości, czy zignorowanie pierwszeństwa pieszego na przejściu. Do tego trzeba dodać także nieprawidłowe wykonywanie manewrów pojazdem.
Choćby z tego powodu warto zachować większą czujność za kierownicą. Pamiętajmy, że jeśli w wyniku zdarzenia drogowego ktoś ucierpi i trafi do szpitala na dłuższy czas, wówczas mówimy nie o kolizji, ale o wypadku drogowym. Wówczas konsekwencje spowodowania takiego zdarzenia są znacznie poważniejsze.
Czym się różni wypadek drogowy od kolizjiMichał Górecki
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.