Mandat za mycie auta na własnej posesji? Tak, nawet 500 złotych!

Nawet 500 złotych grozi w Polsce za mycie samochodu na własnej posesji. Jak to możliwe? Nad przepisami w tej sprawie pochylili się ostatnio twórcy aplikacji Yanosik. Jak się okazuje, kary można uniknąć. W jaki sposób?

Mandat za mycie auta na własnej posesji? Tak, nawet 500 złotych!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lipca 2022

Zakaz mycia auta na własnym podwórku?

Czy i ile zapłacimy za mycie pojazdu na własnym podwórku, zależy w dużej mierze od władz gminy, w której mieszkamy. Wczytując się w przepisy, mycie pojazdu na własnej posesji jest zakazane, chyba że została odpowiednio przygotowana do takich czynności. Jak? Zaraz dokładnie opiszemy wytyczne. Wszystkiemu winna… brudna woda. 

Posypią się mandaty. Uważaj na kaskadowy pomiar prędkości!Posypią się mandaty. Uważaj na kaskadowy pomiar prędkości!Anna Malinowska

Mycie auta na własnej posesji w świetle prawa

W każdej gminie radni uchwalają regulamin utrzymania czystości i porządku. Co ciekawe, powinien on zawierać także zapisy dotyczące utrzymania i czystości na terenie nieruchomości, które nie są ani myjnią, ani warsztatem, ale na których odbywa się mycie lub naprawa pojazdów. Trochę skomplikowane? Uprośćmy – chodzi o Twoje, podwórko.

Co do zasady mandatu nie zapłaci osoba, która posiada tak przygotowaną nieruchomość, że brudna woda odprowadzana jest do kanalizacji lub odpowiedniego zbiornika bezodpływowego po przejściu przez osadnik. To oznacza, że zanieczyszczona woda nie może być odprowadzana ani do ziemi, ani innych zbiorników wodnych. Tłumaczenie, że myjemy auto na własnym trawniku, nie będzie przez nikogo brane na poważnie pod uwagę. 

Yanosik zwraca uwagę, że samochody mogą być myte wyłącznie w myjniach lub innych miejscach, które są odpowiednio przygotowane i wyznaczone np. przez zarządcę wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub władze samorządowe.

Czy mogę spłukać auto czystą wodą?

Jak zauważa w swoim raporcie Yanosik spłukanie auta czystą wodą teoretycznie nie jest zakazane w żaden sposób, ale jeśli w grę wchodzi użycie szamponu, wówczas należy spełnić warunki stosowania chemii biodegradowalnej i odprowadzić zanieczyszczenia do zamkniętego zbiornika. W kwestii odkurzania samochodu nie ma żadnych problemów, tak samo jak dla woskowania czy polerowania”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!