Posypią się mandaty. Uważaj na kaskadowy pomiar prędkości!

Kierowca zwalnia przed patrolem drogówki, by kilkadziesiąt metrów dalej znów nacisnąć mocniej pedał gazu. Taki scenariusz wkrótce może zakończyć się niemiłą niespodzianką. Policja rozpoczyna akcję „kaskadowego pomiaru prędkości”, prowadzonego przez dwa patrole na jednym odcinku drogi.

Posypią się mandaty. Uważaj na kaskadowy pomiar prędkości!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 lipca 2022

Lipcowa akcja „kaskadowego pomiaru prędkości”

Kaskadowych pomiarów prędkości można spodziewać się zawsze i wszędzie. Tym razem, 15 lipca 2022 r. będą to działania zakrojone na szeroką skalę i to o charakterze ogólnopolskim. Jak zapewniają mundurowi, celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności poprzez ograniczenie ryzykownych zachowań kierujących, którzy przekraczają dozwolone limity prędkości”.

Oczywiście, jak przy każdej podobnej akcji policjanci będą reagować także na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Czym jest kaskadowy pomiar prędkości?

Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu pomiarów statycznie. Ustalane są minimum dwa punkty, w których prowadzony jest pomiar na tym samym odcinku drogi. Zwykle w niedużej odległości. Tym razem jednak wprowadzone zostaną także kontrole dynamiczne. To oznacza, że w akcję zaangażowane zostaną również radiowozy z wideorejestratorem. Wiadomo, że tym razem w działaniach wezmą także mundurowi ze specjalnych zespołów „Speed”. 

Kaskadowe pomiary prędkości szczególnie często prowadzone są w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych przez nadmierną prędkość. 

Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021Mikołaj Frączak

Nadmierna prędkość zabija

Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku, kierowcy spowodowali przeszło 20 tysięcy wypadków drogowych. Ponad ¼ z nich (5.254) spowodowana była niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze oraz przepisów. Tylko w tych zdarzeniach życie straciło prawie 800 osób. 

Należy pamiętać, że przy dużych prędkościach nawet najlepiej wyposażony samochód nie daje gwarancji kierowcy i pasażerom na przeżycie wypadku drogowego” – informują policjanci i apelują o przestrzeganie ustalonych limitów prędkości oraz zdrowy rozsądek tam, gdzie szybka jazda nie jest wskazana. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!