Masz jeszcze środki w systemie viaTOLL? Zgłoś się, bo przepadną!

30 września 2022 roku mija termin, do którego należy złożyć wniosek o zwrot środków zgromadzonych w systemie viaTOLL. Jeśli o tym zapomnimy, pieniądze przepadną!

Masz jeszcze środki w systemie viaTOLL? Zgłoś się, bo przepadną!
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 lipca 2022

ETOLL zamiast viaTOLL

W 2021 roku system opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg przeszedł potężną rewolucję. Przeprowadzka z systemu viaTOLL na eTOLL nie obyła się bez pewnych problemów, jednak trzeba przyznać, że kierowcy dość szybko poradzili sobie z migracją. Osoby, które korzystały z dawnego modelu wnoszenia opłat, powinny sobie o nim, choć na chwilę, przypomnieć. Chodzi o odzyskanie własnych pieniędzy.

Zwrot kaucji za viaBOX

Po pierwsze do 30 września 2022 roku można składać wnioski o zwrot kaucji za urządzenia „OnBoard Unit” (OBU), które dystrybuowane były pod nazwą viaBOX. Inna rzecz to środki przelane na rzecz viaTOLL, które pozostały niewykorzystane. 

„Zespół viaTOLL” wzywa Cię do zapłaty za przejazd? ZIGNORUJ!„Zespół viaTOLL” wzywa Cię do zapłaty za przejazd? ZIGNORUJ!Mikołaj Frączak


Zwrot zgromadzonych środków

Do tego samego terminu należy złożyć wniosek o zwrot środków z umów, jakie zostały zawarte w ramach systemu viaTOLL. Dyspozycję w sprawie zwrotu pieniędzy pozostałych w wygaszonym systemie można złożyć w ciągu 12 miesięcy liczonych od 30.09.2021 roku. To oznacza, że do końca września br. mamy czas na odzyskanie niewykorzystanych pieniędzy.

Podstawa prawna:art. 12 ustawy z dnia 6 maja 2020 roku o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1087 ze zm.).

Co się stanie z pieniędzmi z viaTOLL po 30 września 2022 r.?

Pieniądze pozostałe na kontach w systemie viaTOLL oraz kaucje, o które nie upomną się użytkownicy, przepadną na zawsze. Zgodnie z przepisami zostaną przelane na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!