Tarcza prawna z podpisem prezydenta. Co zawiera?

Uproszczenie formularzy urzędowych, więcej wniosków składanych online, szybkie decyzje urzędników – to część z ułatwień, jakie ma wnieść tzw. tarcza prawna. Ustawa wprowadzająca ten pakiet rozwiązań została właśnie podpisana przez Prezydenta RP. 

Tarcza prawna z podpisem prezydenta. Co zawiera?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 października 2022

Tarcza prawna – co to takiego

Jak informuje ministerstwo rozwoju, odpowiedzialne za tę ustawę, tzw. tarcza prawna ma uprościć wiele procedur administracyjnych, zarówno dla zwykłych obywateli, jak również przedsiębiorców. Aby to rozwiązanie mogło sprawnie wejść w życie, konieczna jest zmiana przeszło… 40 ustaw. 

Mniej czasu poświęconego na formalności

Autorzy tej ustawy, wzięli sobie za cel ograniczenie czasu, jaki Polacy poświęcają na różnego rodzaju czynności i działania o charakterze administracyjnym. Według MRiT to rozwiązanie pozwoli właścicielom firm na większe zaangażowanie w prowadzoną działalność i zaoszczędzenie czasu, który dotąd tracili w kolejkach do urzędów, czy na spełnianiu biurokratycznych obowiązków. W ocenie resortu, te zmiany oznaczają także wymierne oszczędności, jeśli chodzi o koszty prowadzenia działalności gospodarczej. 

Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej – do kiedy niższy VAT i akcyza?Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej – do kiedy niższy VAT i akcyza?Michał Górecki

Rozwiązania zawarte w tarczy prawnej

Wśród rozwiązań zaproponowanych w tarczy prawnej znajduje się m.in. uproszczone postępowanie, a także „tryb milczący” przy załatwianiu spraw. Mowa o regulacjach, które dotyczą przeróżnych dziedzin życia i biznesu, jak licencja połowowa, książeczka żeglarska, uprawnienia przewodnika górskiego czy udzielanie prawa do wydawania świadectw. 

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć także na szybsze uzyskanie ostatecznych decyzji w kilku obszarach, które dotąd słynęły z czasochłonności. Choć trzeba przyznać, że dotyczą nisz takich jak wpis do rejestru rzeczoznawców ds. artykułów rolno-spożywczych, czy zgody na przeklasyfikowanie geologicznych zasobów. 

Kiedy tarcza prawna wejdzie w życie?

Spora część przepisów tarczy prawnej wejdzie w życie już w pierwszej połowie listopada. Reszta pojawi się oficjalnie w polskim prawie od 1 stycznia 2023 lub 1 stycznia 2024 roku. 

„W przypadkach, w których zajdzie konieczność udostępnienia odpowiednich narzędzi w związku z elektronizacją procedur, przepisy ustawy wejdą w życie upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia” – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!