Tarcza prawna z podpisem prezydenta. Co zawiera?
Uproszczenie formularzy urzędowych, więcej wniosków składanych online, szybkie decyzje urzędników – to część z ułatwień, jakie ma wnieść tzw. tarcza prawna. Ustawa wprowadzająca ten pakiet rozwiązań została właśnie podpisana przez Prezydenta RP.
- Michał Górecki
- /
- 26 października 2022
Tarcza prawna – co to takiego
Jak informuje ministerstwo rozwoju, odpowiedzialne za tę ustawę, tzw. tarcza prawna ma uprościć wiele procedur administracyjnych, zarówno dla zwykłych obywateli, jak również przedsiębiorców. Aby to rozwiązanie mogło sprawnie wejść w życie, konieczna jest zmiana przeszło… 40 ustaw.
Mniej czasu poświęconego na formalności
Autorzy tej ustawy, wzięli sobie za cel ograniczenie czasu, jaki Polacy poświęcają na różnego rodzaju czynności i działania o charakterze administracyjnym. Według MRiT to rozwiązanie pozwoli właścicielom firm na większe zaangażowanie w prowadzoną działalność i zaoszczędzenie czasu, który dotąd tracili w kolejkach do urzędów, czy na spełnianiu biurokratycznych obowiązków. W ocenie resortu, te zmiany oznaczają także wymierne oszczędności, jeśli chodzi o koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej – do kiedy niższy VAT i akcyza?Michał Górecki
Rozwiązania zawarte w tarczy prawnej
Wśród rozwiązań zaproponowanych w tarczy prawnej znajduje się m.in. uproszczone postępowanie, a także „tryb milczący” przy załatwianiu spraw. Mowa o regulacjach, które dotyczą przeróżnych dziedzin życia i biznesu, jak licencja połowowa, książeczka żeglarska, uprawnienia przewodnika górskiego czy udzielanie prawa do wydawania świadectw.
Przedsiębiorcy będą mogli liczyć także na szybsze uzyskanie ostatecznych decyzji w kilku obszarach, które dotąd słynęły z czasochłonności. Choć trzeba przyznać, że dotyczą nisz takich jak wpis do rejestru rzeczoznawców ds. artykułów rolno-spożywczych, czy zgody na przeklasyfikowanie geologicznych zasobów.
Kiedy tarcza prawna wejdzie w życie?
Spora część przepisów tarczy prawnej wejdzie w życie już w pierwszej połowie listopada. Reszta pojawi się oficjalnie w polskim prawie od 1 stycznia 2023 lub 1 stycznia 2024 roku.
„W przypadkach, w których zajdzie konieczność udostępnienia odpowiednich narzędzi w związku z elektronizacją procedur, przepisy ustawy wejdą w życie upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia” – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.