Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej – do kiedy niższy VAT i akcyza?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku CIT, w której zawarto przepisy przedłużające tarczę antyinflacyjną do końca 2022 roku. Zdaniem ekonomistów, może to nie być wcale ostatnie słowo, i tarcza pozostanie z nami na dłużej.

Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej – do kiedy niższy VAT i akcyza?
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 października 2022

Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej

Podpis prezydenta był ostatnią formalnością na drodze do utrzymania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Bez niego i oczywiście wcześniejszej decyzji parlamentarzystów, skokowy wzrost cen m.in. żywności i paliw czekałby nas już od 1 listopada 2022 roku. 

To oznacza, że w dalszym ciągu będą utrzymane czasowe obniżki stawek podatku VAT dla takich produktów jak żywność, czy paliwa silnikowe. To samo dotyczy gazu ziemnego, prądu oraz ciepła. 

Obniżone stawki obowiązują także w przypadku nawozów oraz innych środków wspomagających produkcję rolniczą. 

Niższy podatek akcyzowy

Kancelaria Prezydenta RP zwraca także uwagę na przedłużenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, które również pozostaną z nami przynajmniej do 31 grudnia 2022 roku. Mowa o zwolnieniu z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcom końcowym w gospodarstwach domowych. Obniżone stawki akcyzy dotyczą także określonych wyrobów energetycznych.

Emerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rokEmerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rokMikołaj Frączak


Jak długo tarcza antyinflacyjna?

W ocenie ekonomistów, może się okazać, że planowana początkowo na kilka miesięcy (do lipca 2022 r) tarcza, wprowadzona na początku br. pozostanie z nami na dłużej, także w 2023 roku. Będzie to oczywiście wymagało stosownej ustawy.

Eksperci uważają, że rezygnacja z tarczy antyinflacyjnej w momencie, w którym będą utrzymywały się wysokie wzrosty cen, może wywołać bardzo negatywny szok wśród konsumentów. Wycofanie się z tego rozwiązania powinno nastąpić w momencie, w którym wskaźnik inflacji zacznie wyraźnie się zmniejszać. Pamiętajmy, że do obliczania wskaźnika cen towarów i usług stosuje się ceny brutto, a zatem, samo zniesienie tarczy antyinflacyjnej będzie odnotowane w odczycie inflacji w miesiącu, w którym miałoby ono nastąpić.

Przypomnijmy wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej spowodowało, że luty 2022 był jedynym miesiącem z dającym się zauważyć spadkiem inflacji, czyli dynamiki wzrostu cen (nie mylić z obniżkami cen). Niestety, był to krótkotrwały i płytki impuls. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!