Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej – do kiedy niższy VAT i akcyza?
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku CIT, w której zawarto przepisy przedłużające tarczę antyinflacyjną do końca 2022 roku. Zdaniem ekonomistów, może to nie być wcale ostatnie słowo, i tarcza pozostanie z nami na dłużej.
- Michał Górecki
- /
- 24 października 2022
Prezydent zdecydował o tarczy antyinflacyjnej
Podpis prezydenta był ostatnią formalnością na drodze do utrzymania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Bez niego i oczywiście wcześniejszej decyzji parlamentarzystów, skokowy wzrost cen m.in. żywności i paliw czekałby nas już od 1 listopada 2022 roku.
To oznacza, że w dalszym ciągu będą utrzymane czasowe obniżki stawek podatku VAT dla takich produktów jak żywność, czy paliwa silnikowe. To samo dotyczy gazu ziemnego, prądu oraz ciepła.
Obniżone stawki obowiązują także w przypadku nawozów oraz innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
Niższy podatek akcyzowy
Kancelaria Prezydenta RP zwraca także uwagę na przedłużenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym, które również pozostaną z nami przynajmniej do 31 grudnia 2022 roku. Mowa o zwolnieniu z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcom końcowym w gospodarstwach domowych. Obniżone stawki akcyzy dotyczą także określonych wyrobów energetycznych.
Emerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rokMikołaj Frączak
Jak długo tarcza antyinflacyjna?
W ocenie ekonomistów, może się okazać, że planowana początkowo na kilka miesięcy (do lipca 2022 r) tarcza, wprowadzona na początku br. pozostanie z nami na dłużej, także w 2023 roku. Będzie to oczywiście wymagało stosownej ustawy.
Eksperci uważają, że rezygnacja z tarczy antyinflacyjnej w momencie, w którym będą utrzymywały się wysokie wzrosty cen, może wywołać bardzo negatywny szok wśród konsumentów. Wycofanie się z tego rozwiązania powinno nastąpić w momencie, w którym wskaźnik inflacji zacznie wyraźnie się zmniejszać. Pamiętajmy, że do obliczania wskaźnika cen towarów i usług stosuje się ceny brutto, a zatem, samo zniesienie tarczy antyinflacyjnej będzie odnotowane w odczycie inflacji w miesiącu, w którym miałoby ono nastąpić.
Przypomnijmy wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej spowodowało, że luty 2022 był jedynym miesiącem z dającym się zauważyć spadkiem inflacji, czyli dynamiki wzrostu cen (nie mylić z obniżkami cen). Niestety, był to krótkotrwały i płytki impuls.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.