Emerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rok

Od marca 2023 roku najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zadeklarował, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent wyniesie minimum 13,8%.

Emerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rok
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 października 2022

Waloryzacja emerytur 2023 – są pierwsze decyzje

Rząd podjął pierwsze decyzje w związku z przyszłoroczną waloryzacją rent i emerytur. Już teraz zapowiada, że będzie to minimum 13,8%. Liczba robi wrażenie, ale w zestawieniu z siedemnastoprocentową inflacją, tak atrakcyjnie już nie wygląda. M.in. z tego powodu rząd używa określenia „co najmniej”. 

Waloryzacja kwotowo-procentowa

Rząd przymierza się do waloryzacji kwotowo-procentowej, czyli takiej, na której skorzystają najsłabiej uposażeni świadczeniobiorcy. Zgodnie z prawem, które określa dokładny wzór na waloryzację, konkretne „procenty” będą znane dopiero w połowie lutego, kiedy spłyną wszystkie wymagane dane od GUS. To właśnie one w dużej mierze zdecydują o sile przyszłorocznej waloryzacji. Kluczowy będzie tutaj wskaźnik inflacji. 

 

Czternasta emerytura na stałe?

Podczas zorganizowanej po posiedzeniu rządu 18 października konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że czternasta emerytura ma być stałym świadczeniem. Takie właśnie plany wobec tego bonusu ma rząd. 

Przypomnijmy, do tej porty „14. emerytury” nie były traktowane jako stałe wsparcie dla emerytów i rencistów. Od dłuższego czasu mówiło się jednak, że to świadczenie na stałe zapisze się w kalendarzu wypłat z ZUS. 

Kiedy dostawca energii elektrycznej może nam odciąć prąd?Kiedy dostawca energii elektrycznej może nam odciąć prąd?Anna Malinowska

Emerytura minimalna 2023

Wśród planów rządu znalazł się postulat, aby najniższą emeryturę podnieść do poziomu 1588,44 złotych z 1338,44 złotych obecnie. W tym wypadku mówimy o wzroście o 13,8%. Minimalna, gwarantowana przez państwo podwyżka świadczenia miałaby wynieść 250 złotych. Waloryzacja emerytur ma kosztować państwo 41,8 mld złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!