Kiedy dostawca energii elektrycznej może nam odciąć prąd?

Kiedy przedsiębiorstwo energetyczne, może zaprzestać dostaw prądu. Prawo wskazuje konkretne okoliczności, kiedy taka decyzja ze strony dostawcy jest w pełni uzasadniona. Warto wiedzieć i znać swoje prawa. 

Kiedy dostawca energii elektrycznej może nam odciąć prąd?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 17 października 2022

Kiedy dostawca energii może odciąć prąd?

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, wstrzymanie dostaw prądu może nastąpić w trzech, dokładnie opisanych w prawie przypadkach.

Po pierwsze, jeśli dostawca w ramach przeprowadzonej kontroli stwierdzi, że odbiorca w nielegalny sposób pobiera energię elektryczną.

Drugi przypadek to sytuacja, gdy instalacja znajdująca się u odbiorcy jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska. Warto pamiętać, że w takich okolicznościach wstrzymanie dostaw jest obowiązkowe.

Trzeci przypadek to okoliczność, w której odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi lub pobraną energię, a opóźnienie to wynosi minimum 30 dni od terminu zapłaty. URE precyzuje, że nie można wstrzymać dostaw w przypadku zaległości w zapłacie odsetek i opłat za nielegalny pobór energii lub opłat za przyłączenie do sieci”.

Czy dostawca prądu ma obowiązek powiadomić o zamiarze wstrzymania dostaw?

Tak. To kolejna forma ochrony konsumenta. Przedsiębiorca, wobec którego odbiorca ma zaległości z zapłatą, musi powiadomić go PISEMNIE o zamiarze wstrzymania dostaw. Mało tego. Wstrzymanie dostaw może nastąpić wyłącznie w przypadku skutecznego doręczenia powiadomienia. Mówimy więc o korespondencji za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Maksymalna cena prądu dla firm? Rząd podaje kwotyMaksymalna cena prądu dla firm? Rząd podaje kwotyMartyna Kowalska

Czy o wstrzymaniu dostaw przedsiębiorstwo może powiadomić SMS-em?

Nie! Zgodnie z prawem wiadomość SMS w takim przypadku nie jest skuteczna. Mało tego, jeśli dostałeś wiadomość tekstową na komórkę o planowanym wstrzymaniu dostaw prądu np. z powodu niedopłaty, niemal na pewno masz do czynienia z oszustwem!

Wstrzymanie energii elektrycznej w liczbach

  Wbrew pozorom wstrzymanie dostaw energii elektrycznej nie należy do rzadkości! Tylko w 2021 roku dostawy prądu wstrzymano blisko 200 tysiącom odbiorców. W 78 procentach mówimy o odbiorcach w gospodarstwach domowych. W 98,5% przypadków powodem był brak terminowej płatności za pobraną energię. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!