Maksymalna cena prądu dla firm? Rząd podaje kwoty

Premier podaje konkretne kwoty dotyczące specjalnej taryfy energetycznej dla małych i średnich firm. Teraz trwają rozmowy na ten temat z Komisją Europejską. Rząd proponuje, by maksymalna cena MWh dla MŚP wyniosła mniej niż 800 złotych.

Maksymalna cena prądu dla firm? Rząd podaje kwoty
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 października 2022

Maksymalna cena prądu dla firm?

Gospodarstwa domowe mają już zagwarantowane zamrożenie cen prądu, jednak w określonym pułapie. Jeśli nie przekroczą od 2000 do 3000 kWh (w zależności od sytuacji rodziny), zapłacą w 2023 r. za energię tyle samo, co w roku bieżącym. Na podobne rozwiązanie liczyły firmy, jednak jak dotąd w komunikacji rządu brakowało konkretów. Aż do dzisiaj (11.10)

Rząd chce, by cena za MWh (1000 kWh) dla małych i średnich firm, a także odbiorców wrażliwych została ustalona na maksymalnym pułapie 785 złotych. O takiej kwocie mówił podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki. Są jednak pewne przeszkody. Przepisy unijne pozwalają na wprowadzenie ulgi maksymalnie do 90% wykorzystanej energii. Z kolei rząd zamrożeniem chce objąć każdy kilowat. W tym względzie ostateczny ruch należy do Brukseli. 

Kryzys energetyczny. Ministerstwo Rozwoju proponuje wsparcie dla firmKryzys energetyczny. Ministerstwo Rozwoju proponuje wsparcie dla firmMikołaj Frączak

Podpisałem kontrakt z firmą energetyczną. Pospieszyłem się?

Rząd ma dobre informacje dla wszystkich tych firm, które podpisały już umowy długoterminowe z dostawcami energii. Również i oni, zgodnie z propozycją zapłacą mniej za prąd po 1 stycznia 2023 r. Jak to możliwe. W ich przypadku ceny automatycznie będą ograniczone do poziomu wyznaczonego przez rząd – wyjaśnił minister rozwoju i technologii.

Informacje dla gospodarstw domowych zużywających dużo energii

Przy okazji prac nad rozwiązaniami dla przedsiębiorców, rząd pochylił się raz jeszcze nad zamrożeniem cen energii dla gospodarstw domowych. Zasadniczo nic się nie zmienia. Poza jednym istotnym dodatkowym rozwiązaniem. Rada Ministrów chce, by rodziny, które przekroczą ustalony ustawowo limit (2-3 MWh), nie zapłaciły więcej niż 699 złotych za każdą dodatkową MWh. To dobra informacja dla tych, którzy obawiali się, że przekroczenie wyznaczonych granic spowoduje, że za dodatkowo zużytą energię będzie trzeba zapłacić dużo więcej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!